Begajt takohet me lordin britanik, Peach: Të ulim influencën e aktorëve dashakeqës në Ballkan

Date:

Podgoricë, 20 maj – Pas pjesëmarrjes në ceremoninë e inaugurimit të presidentit të ri të Malit të Zi, kreu i shtetit shqiptar Bajram Begaj është takuar me të Ngarkuarin e Posaçëm të qeverisë britanike për Ballkanin Perëndimor, Lordin Stuart Peach.

“Në qendër të takimit ishin zhvillimet më të fundit në rajonin e Ballkanit Perëndimor dhe nevoja e krijimit të një fryme të re bashkëpunimi, me synim minimizimin maksimal të propogandës dhe influencës së aktorëve të tretë dashakeqës ndaj zhvillimeve euroatlantike të vendeve të rajonit”, thuhet në njoftimin e Presidencës.

Presidenti Begaj vlerësoi rolin aktiv të qeverisë britanike në rajonin e Ballkanit Perëndimor, si dhe angazhimin personal të Lord Peach në këtë drejtim, krahas kontributit të të dërguarve të posaçëm amerikanë dhe të Bashkimit Evropian.

Të dy bashkëbiseduesit u ndalën edhe tek efektet negative që ka prodhuar lufta në Ukrainë për vendet e rajonit të Ballkanit Perëndimor”, shkruhet më tej në njoftimin e Presidencës.

e-max
e-maxhttp://gazetamax.mk
www.gazetamax.mk

SHPËRNDAJE

TË FUNDIT

Lajme të ngjashme
Lajme

Ringjallja e VMRO-së dhe bashkimi i dy “kryeneqëve”!

Nga Destan JONUZI Ali Ahmeti ende mbanë primatin e të...

Artis Kastrati shqiptari mjaft i respektuar në Festivalin e Cannës mes yjeve

Zemra na bëhet mal kur shohim se si personazhë...

Një Kolanë veprash më shumë se shkencë

Tetë vëllimet e profesor Ismail Ahmedit tashmë kanë zënë vend në...

Ju prezantojmë Celi Uka, një yll në ngjitje i muzikës

Ai jeton dhe vepron në Zvicër, por mësojmë se...