GazetaMax
Uncategorized

Elon Musk dëshiron të krijojë platformën e tij të mediave sociale

Miliarderi dhe CEO i Tesla, Elon Musk po del sërish në Twitter dhe këtë herë ai po mendon të lançojë platformën e tij të mediave sociale. Njeriu më i pasur në botë po mendon seriozisht për ndërtimin e një platforme të re të mediave sociale, sipas një postimi në Twitter të shtunën. Musk po i përgjigjej pyetjes së një përdoruesi të Twitter-it nëse ai do të konsideronte ndërtimin e një platforme të mediave sociale të përbërë nga një algoritëm me burim të hapur dhe një që do t’i jepte përparësi fjalës së lirë dhe ku propaganda ishte minimale.

“Duke pasur parasysh se Twitter shërben si sheshi publik de facto i qytetit, mosrespektimi i parimeve të fjalës së lirë minon rrënjësisht demokracinë”, tha Musk në një postim në Twitter. Musk, i cili njihet për shkaktimin e bujëve në Twitter, ka qenë haptazi kritik ndaj platformës së mediave sociale dhe politikave të saj kohët e fundit.

Tweet-i i tij erdhi një ditë pasi ai bëri një sondazh në Twitter duke pyetur përdoruesit nëse besonin se Twitter i përmbahet parimit të fjalës së lirë, për të cilin mbi 70% votuan “jo”.

“Pasojat e këtij sondazhi do të jenë të rëndësishme. Ju lutemi votoni me kujdes”, tha Musk të premten.

Musk nuk është i vetmi që kishte idenë e krijimit të një platforme krejtësisht të re të mediave sociale për shqetësimet e fjalës së lirë. Një vit pasi ish-presidenti amerikan Donald Trump u ndalua nga Twitter, ai lançoi aplikacionin e tij të mediave sociale të quajtur Truth Social.

Nëse Musk vendos të vazhdojë me krijimin e një platforme të re, ai do t’i bashkohet një portofoli në rritje të kompanive teknologjike që po pozicionohen si kampionë të fjalës së lirë. Kjo mund të tërheqë përdoruesit që mendojnë se pikëpamjet e tyre janë të shtypura në platforma të tilla si Twitter, Facebook dhe madje edhe YouTube. Ndërsa asnjë nga konkurrentët e Twitter-it, Gettr, Parler dhe faqja e videove Rumble, nuk janë afruar afër arritjes dhe popullaritetit të platformave kryesore deri më tani, ndoshta Musk mund ta godasë atë.

Related posts

Tatuazhi teknologjik, Korea e Jugut shpik ‘rojtarin’ e ri të shëndetit

e-max

Elon Musk tërhiqet nga blerja e Twitter

e-max

Snapchati me risi

e-max

Leave a Comment