GazetaMax
Uncategorized

Kërcënimi bërthamor është kthyer

Shkruan: Mohamed Elbaradei

Beteja e fundit midis trupave ruse dhe forcave të mbrojtjes civile ukrainase brenda kufijve të termocentralit bërthamor të Zaporizhzhias të Ukrainës zbuloi se sa afër makthit është bota tani: një rrjedhje masive rrezatimi. Zaporizhzhia, objekti më i madh bërthamor i Europës, është shtëpia e gjashtë reaktorëve bërthamorë, secili prej të cilëve mund të ishte rrezikuar nga zjarret që filluan gjatë granatimeve ruse të objektit dhe luftimeve në termocentral. Fakti që flakët u shuan shpejt është një dëshmi e profesionalizmit dhe guximit të punëtorëve të uzinës. Por me oficerët rusë që tani ndërhyjnë në funksionimin e centralit, reaktorët e Zaporizhzhias mbeten në rrezik.

Bota pati fat, siç ndodhi me inkursionin po aq të rrezikshëm të trupave ruse në uzinën e mbyllur të Çernobilit gjatë ditëve të para të pushtimit. Megjithatë, ka ende gjysmë duzinë reaktorësh bërthamorë të shpërndarë në të gjithë Ukrainën, që do të thotë se skenari më i keq mbetet një mundësi reale. Lëshimi i materialit radioaktiv mund t’i bëjë të gjitha qendrat e popullsisë të pabanueshme, duke kërcënuar qindra mijëra njerëz – dhe jo vetëm në afërsi.

Në prag të pushtimit të Rusisë, Bennett Ramberg, autori i termocentraleve bërthamore si armë për armikun, na kujtoi se, pas katastrofës së Çernobilit në vitin 1986, “autoritetet sovjetike duhej të zhvendosnin qindra mijëra njerëz dhe të hiqnin pjesë të mëdha bujqësore, toka dhe pyje nga prodhimi për dekada”. Ndër mënyrat e shumta që konflikti në Ukrainë mund të përhapet në Europë dhe ndoshta më gjerë, pasojat bërthamore do të ishin një nga më toksiket dhe më të përhapurat.

Megjithatë, edhe më keq do të ishte një sulm bërthamor. Përtej humbjes së tmerrshme të jetëve dhe shpërnguljes së miliona njerëzve, tipari më shqetësues i luftës së Ukrainës ka qenë rifutja e armëve bërthamore si një komponent qendror i gjeopolitikës. Pas paralajmërimit se çdo fuqi ndërhyrëse do të përballej me “pasoja siç nuk i keni përjetuar kurrë më parë në historinë tuaj”, Presidenti rus Vladimir Putin që atëherë i është përgjigjur valës së parë të sanksioneve perëndimore duke i vënë forcat bërthamore të Rusisë në gatishmëri të lartë.

Dituria e Luftës së Ftohtë

Lëvizja e Putinit është diçka që nuk e kemi parë që nga vitet 1960, kur bota u zhyt në greminën e një holokausti bërthamor gjatë krizës së raketave Kubane dhe përsëri gjatë Luftës Arabo-Izraelite të vitit 1973. Në atë pikë, shtetet kryesore të armëve bërthamore (NWS) dukej se e vlerësonin se përhapja e armëve bërthamore po rriste rrezikun e apokalipsit bërthamor. Midis 1965 dhe 1968, ata negociuan Traktatin e Mospërhapjes, i cili hyri në fuqi në 1970.

Traktati përfaqësonte një konsensus të jashtëzakonshëm, duke pasur parasysh se Lufta e Ftohtë ishte në kulmin e saj pas shtypjes sovjetike të “Pranverës së Pragës”, në Çekosllovaki. Traktati i Mospërhapjes aktualisht ka 191 nënshkrues, duke përfshirë pesë anëtarët e përhershëm të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara. Teksti i traktatit pranon “shkatërrimin që do të vinte mbi të gjithë njerëzimin nga një luftë bërthamore” dhe ai i angazhon nënshkruesit të “ndjekin negociatat në mirëbesim mbi masat efektive në lidhje me ndërprerjen e garës së armëve bërthamore në një datë të hershme. dhe për çarmatimin bërthamor.”

Ky traktat u pasua nga një sërë masash për kontrollin e armëve, më e rëndësishmja marrëveshje dypalëshe që reduktuan ndjeshëm arsenalet bërthamore sovjetike dhe amerikane. Në fillim të viteve 1990, Afrika e Jugut u bë vendi i parë (dhe ende i vetmi) që çmontoi vullnetarisht programin dhe arsenalin e tij të armëve bërthamore. Me mbylljen e epokës së aparteidit, administrata e F.W. de Klerk, duke kërkuar t’i jepte fund izolimit ndërkombëtar të vendit, nënshkroi Traktatin në 1991.

Përafërsisht në të njëjtën kohë, shtetet e reja të pavarura të Bjellorusisë, Kazakistanit dhe Ukrainës kishin trashëguar armë bërthamore nga Bashkimi Sovjetik pas rënies së tij në 1991. Por ata shpejt ia dorëzuan arsenalet e tyre Rusisë dhe iu bashkuan Traktatit si jo-shtete bërthamore. Ashtu si Afrika e Jugut, secila iu nënshtrua verifikimit të Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike për të siguruar natyrën paqësore të aktiviteteve të saj bërthamore.

Por, natyrisht, kishte përjashtime të dukshme nga ky trend pozitiv. Në maj 1998, India kreu teste të shumta nëntokësore të armëve bërthamore, duke bërë që Pakistani të bënte të njëjtën gjë. Dhe që kur demonstroi për herë të parë aftësitë e saj bërthamore në 2006, Koreja e Veriut ka zhvilluar programin e saj bërthamor dhe ka kryer rregullisht teste të raketave balistike ndërkontinentale. Këto tre vende, së bashku me Izraelin, dihet se posedojnë armë bërthamore, megjithatë mbeten jashtë Traktatit.

Më në fund, edhe pse Traktati Gjithëpërfshirës i Ndalimit të Testeve Bërthamore (CTBT) u miratua nga Asambleja e Përgjithshme e OKB-së në 1996, ajo nuk ka hyrë kurrë në fuqi, sepse shtetet kryesore me armë bërthamore nuk e kanë ratifikuar atë. Në mënyrë të ngjashme, Traktati për Ndalimin e Armëve Bërthamore hyri në fuqi në vitin 2021, por ai ende nuk ka marrë mbështetjen e ndonjë shteti me armë bërthamore.

Zballimi i madh

Në fund të Luftës së Ftohtë, midis 1989 dhe 1991, kishte shpresa të mëdha për ndërtimin e një rendi të ri botëror të bazuar në reduktimin e armëve bërthamore, bashkëpunimin shumëpalësh për sigurinë dhe zhvillimin dhe solidaritetin përballë kërcënimeve të përbashkëta si ndryshimet klimatike dhe pandemitë vdekjeprurëse. Por këto shpresa u shuan shpejt, veçanërisht për sa i përket armëve bërthamore. Zakonet e vjetra – dhe instinktet e vjetra të mbijetesës – vdesin shumë.

Ajo dritare e shkurtër e paqes u shpërdorua, duke krijuar kushtet për pasigurinë e shtuar bërthamore me të cilën po përballemi tani. Shumë nga marrëveshjet bërthamore që kishin mbështetur paqen në Europë për dekada u lejuan të skadojnë ose u braktisën nga nënshkruesit kryesorë.

Për shembull, në vitin 2002, Shtetet e Bashkuara, nën Presidentin George W. Bush, u tërhoqën nga Traktati i Raketave Anti-Ballistik, i cili kishte kufizuar vendosjen e sistemeve mbrojtëse të raketave bërthamore që nga viti 1972. Më pas, në vitin 2019, administrata e Donald Trump njoftoi tërheqja nga Marrëveshja e Forcave Bërthamore me Rreze të Mesme – e cila, që nga viti 1987, kishte ndaluar Rusinë dhe SHBA-në të vendosin raketa me bazë tokësore brenda një rrezeje prej 500-5,500 kilometrash – duke përmendur “shkeljen e vazhdueshme të traktatit nga Rusia .” Rusia u tërhoq nga INF në mars të të njëjtit vit. Dhe në vitin 2020, SHBA u tërhoq nga Traktati i Qiejve të Hapur, e ndjekur nga Rusia vitin e ardhshëm. Që nga viti 2002, ajo marrëveshje i kishte lejuar nënshkruesit të kryenin fluturime zbulimi mbi territorin e njëri-tjetrit për të verifikuar pajtueshmërinë bërthamore.

Çmontimi i kësaj arkitekture të ndërlikuar të sigurisë sigurisht që e ka bërë momentin aktual edhe më të rrezikshëm. Por edhe nëse këto marrëveshje do të ishin ende në fuqi, puna e riinxhinierimit të rendit botëror pas vitit 1989 do të kishte mbetur e paplotë. Ajo që doli nga fundi i Luftës së Ftohtë ka rezultuar të jetë thellësisht e gabuar. Ka pasur shumë raste kur normat ndërkombëtare që ndalojnë përdorimin e forcës përveç në vetëmbrojtje janë shpërfillur; kur janë shkelur konventat që mbrojnë sovranitetin dhe kufijtë e shteteve; dhe kur të drejtat themelore të njeriut janë shkelur në mënyrë të pacipë. Pas 30 vjetësh shkeljesh të tilla, normat që ne kishim shpresuar të vendosnim pas Luftës së Ftohtë kanë humbur shumë nga fuqia e tyre.

Për më tepër, ndërsa multilateralizmi është imperativ në botën tonë të ndërlidhur, ai gjithashtu shpesh është anashkaluar dhe injoruar. Edhe pse Këshilli i Sigurimit ka fuqinë për të “marrë masa detyruese për të ruajtur ose rivendosur paqen dhe sigurinë ndërkombëtare”, ai mbetet i pafuqishëm. Aftësia e saj për të funksionuar është vazhdimisht nën ndikimin e ndarjeve midis pesë anëtarëve të përhershëm me veto: Kina, Franca, Rusia, Mbretëria e Bashkuar dhe SHBA – secila prej të cilave mbron interesat e veta, jo paqen dhe sigurinë botërore.

Kohë të rrezikshme

Një rend global që është i lëkundshëm, selektiv dhe plot vrima dhe standarde të dyfishta na ka sjellë në këtë pikë. Tendenca përgjithësisht pozitive midis viteve 1960 dhe 1990 është kthyer ndjeshëm. Sipas Federatës së Shkencëtarëve Amerikanë:
“Në kontrast me inventarin e përgjithshëm të armëve bërthamore, numri i kokave luftarake në rezervat ushtarake globale – që përfshin koka të caktuara për forcat operacionale – po rritet sërish. Shtetet e Bashkuara ende po reduktojnë ngadalë rezervat e tyre bërthamore. Franca dhe Izraeli kanë inventarë relativisht të qëndrueshëm. Por Kina, India, Koreja e Veriut, Pakistani dhe Mbretëria e Bashkuar, si dhe ndoshta Rusia, mendohet se të gjitha po rrisin rezervat e tyre.”

Siç e kemi parë në luftën e Ukrainës, armët bërthamore janë bërë edhe një herë instrumente të strategjisë së sigurisë. Të nëntë fuqitë bërthamore – Kina, Franca, India, Izraeli, Koreja e Veriut, Pakistani, Rusia, Britania e Madhe dhe SHBA – janë, me të vërtetë, tani në një garë të furishme për të modernizuar arsenalet e tyre.

Akoma më ogurzi, fuqitë bërthamore po përfitojnë nga teknologjitë e reja kibernetike dhe të inteligjencës artificiale, si dhe raketat hipersonike të përparuara të ngjashme me fantashkencën, të cilat janë krijuar për t’iu shmangur sistemeve ekzistuese të mbrojtjes. Dhe shumë – duke përfshirë Britaninë dhe Francën – tani i mbajnë armët e tyre bërthamore në gatishmëri të shtuar, një status që rrit probabilitetin e lëshimit të armëve bërthamore (qoftë kjo e qëllimshme, aksidentale ose si rezultat i manipulimit kibernetik).

Pavarësisht të gjitha angazhimeve tona ligjore në të kaluarën, ne ende jetojmë në një botë ku strategjia e sigurisë varet përfundimisht nga armët bërthamore. Ironia e madhe është se fuqitë bërthamore nuk hezitojnë të këshillojnë shtetet jo-bërthamore për çështjet bërthamore. Është një rast klasik i “bëj siç them unë, jo si bëj unë”. Shpresohet që marrëveshja bërthamore me Iranin, nga e cila Trump tërhoqi SHBA-në në vitin 2018, do të ringjallet së shpejti. Por standardet e dyfishta që po zbatohen nuk i kanë humbur askujt.

Unë kam argumentuar prej kohësh se sistemi aktual i bërthamës “ka” dhe “nuk ka” është e padrejtë, e rrezikshme dhe e paqëndrueshme në planin afatgjatë. Armët bërthamore janë një kërcënim ekzistencial kudo dhe kudo, pavarësisht se kush i zotëron ato. Bota sot është e ndarë në një shumicë të madhe vendesh që duan të eliminojnë armët bërthamore dhe në një pakicë të vogël fuqitë bërthamore dhe aleatët e tyre që mbeten të lidhur me status quo-në. Por nëse nuk mund të reduktojmë furnizimin dhe të kufizojmë përdorimin e armëve bërthamore – siç kemi bërë tashmë me armët kimike dhe biologjike – atëherë duhet të përgatitemi që kutia e Pandorës bërthamore të hapet.

Një agjendë për denuklearizim

Pavarësisht rreziqeve me të cilat përballemi, krizat e sotme mund të çojnë në një rezultat pozitiv. Ndërsa lufta pason pandeminë, ne duhet të bëjmë më shumë sesa “të ndërtojmë më mirë”. Ajo që na duhet vërtet është të ndërtojmë diçka krejtësisht të re, mbi një themel barazie. Nëse fuqitë bërthamore mund të merren seriozisht në lidhje me ndryshimin e prirjes së rrezikshme drejt rinuklearizimit dhe konfliktit të fuqive të mëdha, ata duhet të ndërmarrin disa hapa urgjent.

Së pari, ata duhet të de-përshkallëzohen nga pozicionet e tyre aktuale bërthamore, duke i dhënë fund statusit të gatishmërisë së lartë të arsenalit të tyre dhe duke zbatuar masa për t’u mbrojtur nga aksidentet e mundshme ose sulmet kibernetike. Së dyti, ata duhet të eliminojnë çdo sistem ose protokoll ku një person i vetëm mund të autorizojë një sulm bërthamor. Dhe së treti, ata duhet të riangazhohen për të punuar drejt një bote pa armë bërthamore – qëllimi përfundimtar i Traktatit të Mospërhapjes. Project Syndicate/ Gazeta Mapo

*Mohamed ElBaradei, Drejtor i Përgjithshëm Emeritus i Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike, është një laureat i Çmimit Nobel për Paqe.

Related posts

Super-Wireless nga drita

e-max

Microsoft thotë se po pengon tentimet e spiunëve ushtarakë rusë për hakim

e-max

Fantazma e ikjes

e-max