Mercedes njofton 800 mijë pronarët e këtyre llojeve te veturave për defektin që mund të shkaktojë zjarr

Date:

Gjigandi gjerman Mercedes-Benz ka njoftuar pronarët e makinave luksoze të tij, lidhur me një problem teknik si rezultat i të cilit mund të shkaktohet zjarr.
Çështja u gjurmua në rrjedhje të mundshme në pompën e ftohësit që mund të ngrohte komponentët, bëri të ditur Daimler.
Lajmi u raportua fillimisht nga gazeta gjermane Bild, e cila botoi një kopje të një letre që Daimler i dërgoi rreth 800 mijë pronarëve të Mercedes-Benz të prekur nga defekti që thoshte “rreziku i një zjarri nuk mund të përjashtohej”.
Daimler konfirmoi se letra ishte autentike.
Ai shtoi në letër se pjesët e nevojshme për të rregulluar problemin nuk ishin të disponueshme menjëherë, kështu që një tërheqje nuk ishte e mundur për momentin, por do të lansohej sapo të bëheshin të disponueshëm komponentët.
“Ndërkohë, automjeti i prekur duhet të drejtohet në një mënyrë veçanërisht të kujdesshme dhe përdorimi duhet të reduktohet në minimum”, thuhet në letër.
Daimler nuk mund të konfirmonte raportin e Bild se 800,000 automjete u prekën.
“Pronari i një automjeti të prekur nga një tërheqje duhet gjithmonë të kontaktojë menjëherë partnerin më të afërt të shërbimit të Mercedes-Benz,” tha kompania në një deklaratë.
Sipas Daimler, modelet e prekura janë të caktuara GLE/GLS (167 platformë), C-Class (205 platformë), E-Class (213 platformë), S-Class (222 platformë), S-Class (223 platformë), E-Class Coupe/ Convertible (238 platformë), GLC (253 platformë), CLS (257 platformë) dhe G-Class (463 platformë).

e-max
e-maxhttp://gazetamax.mk
www.gazetamax.mk

SHPËRNDAJE

TË FUNDIT

Lajme të ngjashme
Lajme

Kryetari i Butelit Kostovski nga Luboteni: Çdo banorë i komunës sonë është i barabartë (FOTO)

Kryetari i komunës së Butelit, Darko Kostovski vazhdon me...

“Uragani” Ahmeti do t’i fryjë “të zjarrtit”

SHKRUAN: Ljubisha Nikollovski Përgenjështrim i opinionit është mendimi se të...

Drejtori Halili për vizitë në Jeruzalem, prezantohen arritjet më të fundit teknologjike

Drejtori Festim Halili në vizitë zyrtare në Jeruzalem, ku...

Pse Maqedonia e Veriut e ndryshoi qëndrimin ndaj çështjes së Kosovë- Serbi?

Nëse Maqedonia e Veriut deri para pak vitesh mbante...