Microsoft ka konfirmuar se ishte objektiv i hakerëve

Date:

Pas disa ditësh pasigurie, Microsoft konfirmoi se grupi i hakerëve Lapsus $ kishte qasje në sistemet e kompanisë, por në një masë të kufizuar.

Sipas gjigantit të softuerit, hakerët arritën të hakojnë llogarinë e një prej punonjësve të Microsoft. Kjo i lejoi ata të qaseshin pjesë të kodit burimor të Microsoftit, i cili më pas u vodh.

Dy ditë më parë, grupi Lapsus $ lëshoi 37 GB kod burim, i cili dyshohet se ishte vjedhur nga serveri Azure DevOps, i cili është nën kujdesin e Microsoft.

Kodi i vjedhur i referohet një numri projektesh të kompanisë, si Cortana, Bing Search Engine dhe Bing Maps.

Microsoft tha në një deklaratë se të dhënat e përdoruesit dhe kodet nuk ishin pjesë e të dhënave të publikuara, ndërsa llogaria e komprometuar tani është e mbrojtur për të parandaluar veprime të mëtejshme keqdashëse. /Telegrafi/

e-max
e-maxhttp://gazetamax.mk
www.gazetamax.mk

SHPËRNDAJE

TË FUNDIT

Lajme të ngjashme
Lajme

Toyota po përgatit një veturë më të madhe elektrike

Toyota ka planifikuar të shtojë linjën e automjeteve elektrike...

Suedia synon të bëhet vendi i parë në Evropë “pa duhanpirje”

Suedia, e cila ka shkallën më të ulët të...

Tahiri: Kurti po eksperimenton me vendin, e ka harruar interesin qytetar për dialogun

Shefi i Grupit Parlamentar të AAK-së Besnik Tahiri të...