Niinistö paralajmëron Putin: Lufta në Ukrainë po ndikon negativisht

Date:

Presidenti finlandez, Sauli Niinisto ka zhvilluar një bisedë telefonike lidhur me luftën në Ukrainë.

Niinisto i tha Putinit se nevojitet një armëpushim i menjëhershëm për evakuimin e sigurt të civilëve përmes korridoreve të evakuimit në Ukrainë. Gjatë bisedës një orëshe, Niinistö paralajmëroi se “katastrofa e përkeqësuar dhe vuajtja e thellë njerëzore në Ukrainë”, po ndikon fuqishëm në opinionin publik perëndimor, sipas zyrës presidenciale të Finlandës.

Përveç kësaj, Presidenti Niinistö tërhoqi vëmendjen për sigurinë dhe sigurinë e objekteve të energjisë bërthamore në Ukrainë,” tha zyra.

Sipas Kremlinit, Putini “shpjegoi në detaje arsyet e operacionit special ushtarak rus për të mbrojtur Donbasin, qëllimet dhe objektivat e tij dhe gjithashtu informoi Niinistö-n për negociatat në vazhdim me përfaqësuesit ukrainas.

Presidentët i kushtuan vëmendje të veçantë çështjeve humanitare dhe masave të marra për të garantuar sigurinë e popullatës civile, organizimin e korridoreve të evakuimit për evakuimin e civilëve nga zona e përleshjeve”, tha Kremlini.

Niinisto tregoi gjithashtu gatishmërinë e presidentit ukrainas për të biseduar drejtpërdrejt me Putinin pas një bisede që ai pati më herët të premten me Volodymyr Zelensky.  Presidenti finlandez është cilësuar si “Pëshpëritësi i Putinit” nga mediat perëndimore për shkak të marrëdhënies neutrale që ai ka mbajtur me Rusinë ndërsa ka një kufi. Udhëheqësit ranë dakord të mbeten në kontakt për Ukrainën dhe “axhendën ruso-finlandeze”.

e-max
e-maxhttp://gazetamax.mk
www.gazetamax.mk

SHPËRNDAJE

TË FUNDIT

Lajme të ngjashme
Lajme

Afrim Gashi: Rritja e shumicës ishte një fiasko e vërtetë

Procesi i rritjes së shumicës, ishte një fiasko e...

Njihuni me Krenarin e super projektit ” Mrena nates”

Ai është artisti i familjes e megjithëse që i...

Shpenzim Beadini: Aktivitetet e fshehta ekonomike përbëjnë një fakt në jetën tonë të përditshme

Vlerësimin për aktivitetet e ekonomisë së fshehtë i konsideroj...