Rusia bëri një kopje në Instagram

Date:

Sipas faqes së internetit, Rosgram do të nisë më 28 mars për investitorët, sponsorët dhe mediat, përpara se të hapet për blogerët dhe përdoruesit e tjerë.

“Partneri im Kiril Filimonov dhe grupi ynë i zhvilluesve ishin tashmë gati për këtë zhvillim dhe vendosën të mos humbisnin mundësinë për të krijuar një version rus të rrjetit social popullor që bashkatdhetarët tanë e duan,” shkroi Alexander Zobov, bashkëthemelues i aplikacionit. në mediat sociale. Platforma VKontakte, raporton Reuters. Rossgram duket shumë i ngjashëm në dizajnin e Instagramit – deri në ngjyrat e logos – duke ndjekur fotot në faqen e tij.

“Rossgram është një rrjet i ri social me një ndërfaqe të njohur dhe të kuptueshme, karakteristika të pasura dhe kushte të thjeshta pune”, thuhet në shpjegimin e faqes.

Instagrami ishte jashtëzakonisht i popullarizuar në Rusi dhe një burim kyç i të ardhurave për shumë biznese të vogla dhe blogerë, shkruan NBC News. Megjithatë, Rusia e ndaloi aplikimin e 14 marsit, pas lëvizjes së vendit për të shpallur kompaninë mëmë të platformës një “organizatë ekstremiste” sipas ligjit rus.

Disa ndikues rusë u lanë në lot teksa u thanë lamtumirë miliona ndjekësve të tyre në internet javën e kaluar.

Rusia ka prezantuar më parë një sërë versionesh tallëse të markave perëndimore pasi kompanitë u larguan nga vendi nën kërcënimin e sanksioneve. Për shembull, një zinxhir rus i ushqimit të shpejtë i quajtur Uncle Vanya ka nxjerrë një logo që të kujton McDonald’s-in e famshëm.

e-max
e-maxhttp://gazetamax.mk
www.gazetamax.mk

SHPËRNDAJE

TË FUNDIT

Lajme të ngjashme
Lajme

Afrim Gashi: Rritja e shumicës ishte një fiasko e vërtetë

Procesi i rritjes së shumicës, ishte një fiasko e...

Njihuni me Krenarin e super projektit ” Mrena nates”

Ai është artisti i familjes e megjithëse që i...

Shpenzim Beadini: Aktivitetet e fshehta ekonomike përbëjnë një fakt në jetën tonë të përditshme

Vlerësimin për aktivitetet e ekonomisë së fshehtë i konsideroj...