GazetaMax
Uncategorized

Si NATO e ka “shtyrë” Putinin të sulmojë Ukrainën?

Nga: Marwan Bishara

Vladimir Putin do t’ju bëjë të mendoni se ai nuk e donte këtë luftë; si iu imponua. Ai e bëri të pamundur shmangien e një pushtimi të Ukrainës së tij të dashur, por ka gjëra që edhe një udhëheqës super i fortë, super i durueshëm nuk mund t’i durojë. Presidenti rus ka paralajmëruar prej kohësh se Ukraina i përket Rusisë; nëse ajo nuk mund ta ketë, atëherë askush tjetër nuk mund ta ketë.

Mjerisht, askush nuk dëgjoi. As ai dhe as Rusia nuk morën respektin që meritonin, dhe kjo ishte thjesht e papranueshme dhe jashtëzakonisht zemëruese për këtë car maço modern. Kur them maço, nuk jam duke aluduar për notin e Putinit në ujin akullt, luftimet e xhudos dhe kalërimin me gjoks të zhveshur, por për vendosmërinë dhe gatishmërinë e tij të natyrshme për të përdorur fuqinë ushtarake ruse për të çuar përpara interesin rus.

Trampolinë perëndimore kundër Rusisë

Gjatë viteve, Putini i ka bërë të qarta pikëpamjet e tij, duke paralajmëruar Perëndimin që t’i japë fund aventurizmit të tij gjeopolitik dhe të qëndrojë larg sferës së ndikimit të Rusisë; të ndalet me Ukrainën, por pa sukses. Jo karakteristik për ish-agjentin e KGB-së, fjalimi famëkeq i Putinit në prag të pushtimit të Ukrainës ishte veçanërisht i hidhur dhe zemërak. Perëndimi e detyroi atë ta bënte këtë dhe ai nuk kishte zgjidhje tjetër veçse të vepronte para se të ishte tepër vonë.

Putini mund të duronte zhgënjimin dhe xhelozinë, por jo tradhtinë; Rusia thjesht nuk mund të jetonte me pabesinë e turpshme të Kievit. Jo pas partneritetit 300-vjeçar, jo pas gjithçkaje që Moska ka bërë për Ukrainën, në “borxh” me territor, para dhe prestigj. Më keq, Ukraina është kthyer në një trampolinë perëndimore kundër Rusisë. Për Putinin, hipokrizia ukrainase, intimiteti midis shpirtit binjak të Rusisë dhe armikut të saj të betuar, nuk është vetëm vulgare, por edhe e rrezikshme për sigurinë kombëtare të Rusisë.

Megjithëse u pajtua me dëshirën e Ukrainës për ndarje dhe pranoi pa dëshirë kujdestarinë e përbashkët të binjakëve, Luhansk dhe Donetsk, në vitin 2014, ai besonte se Kievi vazhdoi të abuzonte me provincat lindore në vitet pasuese, duke i dhënë atij një justifikim për të ndërhyrë. Doktrina e fundit ruse që ai sponsorizoi i kushtohet mbrojtjes së të gjithë rusëve, duke përfshirë 25 milionë që mbetën jashtë kufijve të Rusisë pas rënies së Bashkimit Sovjetik, dhe veçanërisht 12 milionë rusëve në Ukrainë.

Asgjë nga këto nuk duhet të na habisë

Për këtë qëllim, dhe për të mos lënë vend për dyshime, Putin urdhëroi lëshimin e 720,000 pasaportave me procedurë të shpejtë për separatistët rusë në Ukrainën lindore, duke i dhënë vetes justifikimin moral dhe kombëtar për të ndërhyrë, siç bëri në Krime në 2014. Dhe kështu bëri. Përsëri. Por asnjë nga këto nuk duhet të na habisë.

Pas përfundimit të Luftës së Ftohtë dhe përpara se Putini të vinte në pushtet, Rusia parashikoi dy lloje sfidash gjeopolitike: kërcënimet strategjike, kryesisht nga Perëndimi, dhe rreziqet e afërta të konflikteve ndërshtetërore midis shteteve sovjetike të shkëputura. Për pjesën më të madhe të viteve 1990, Moska përfshiu Uashingtonin në menaxhimin e sfidave të reja, në koordinimin e reformave demokratike dhe madje duke konsideruar anëtarësimin në Bashkimin Evropian dhe NATO-n.

Por asnjëri nuk dukej i përzemërt, madje aspak i interesuar. NATO donte që Rusia të ishte e dobët dhe e shtypur dhe vazhdoi të zgjeronte anëtarësimin e saj në lindje në kurriz të Rusisë. Kjo nuk ishte hera e parë që NATO zhgënjente Moskën. Sipas Putinit, NATO-ja hodhi poshtë ofertën e Rusisë për t’u bashkuar me Aleancën pas Luftës së Dytë Botërore, duke e detyruar BRSS të formonte Paktin e saj, atë të Varshavës. Interesante, Putin pranoi se sulmet e Traktatit të Varshavës ndaj Hungarisë në 1956 dhe Çekosllovakisë në 1968 ishin gabime të mëdha, duke prodhuar rusofobinë që po shohim sot në Evropën Lindore.

Ai premtoi të “respektojë” dëshirat e Ukrainës

Pra, kur Putini u shqetësua shumë për rënien e Bashkimit Sovjetik si një “katastrofë e madhe e shekullit të 20-të”, ai nuk donte një ringjallje. Më parë, si shumë rusë, ai ankohej për pagesat dhe rëniet ruse. Edhe në Perëndim, disidenti i preferuar i Rusisë, Alexei Navalny, mbështeti aneksimin e Krimesë nga Rusia. Që atëherë, Putini ka premtuar të rivendosë plotësisht lavdinë historike të Rusisë në ish-republikat e BRS; në fakt ai ka bërë përparime të mëdha në shumicën, duke përfshirë më të fundit në Kazakistan.

Por pa Ukrainën, “vendlindja e kombit rus”, nderi rus nuk mund të rikthehej kurrë. Me Ukrainën, Putini mund ta bëjë Rusinë sërish të madhe. Me pak fjalë, gjithçka varej nga Ukraina. Ai provoi një qasje të butë, diplomatike dhe madje premtoi të “respektonte” dëshirat e Ukrainës, por detyrimi dhe kërcënimet e forcës fshiheshin gjithmonë në sfond. Kur Ukraina refuzoi t’i bashkohej sferës së influencës ruse si Bjellorusia, Putini këmbënguli me vendosmëri se ajo duhet të bëhet një shtet neutral, madje edhe një shtet i çmilitarizuar. Si në të gjitha divorcet, kjo mosmarrëveshje për kushtet e ndarjes zyrtare duhet të ketë pasur pasoja negative në vendlindje dhe më gjerë dhe në rastin e këtij maçomani duhet të jetë bërë e shëmtuar.

Kur Ukraina ripohoi të drejtën e saj sovrane për të ftuar këdo që donte në pragun rus, Putin reagoi me hakmarrje, duke i mohuar sovranitetin. Udhëheqësi rus përdori çdo truk në manualin e Uashingtonit për të justifikuar pushtimin, duke akuzuar Kievin për kryerjen e gjenocidit dhe dëshirën për të zhvilluar armë bërthamore. Por, duke lënë mënjanë propagandën, ai thjesht donte të mbante Rusinë brenda dhe SHBA-në jashtë Ukrainës.

Federata Ruse nuk është Bashkimi Sovjetik

Putin beson se Rusia ka lindur për të qenë një fuqi e madhe; meqë ishte perandori para se të bëhej komb. Por sot, një madhështi e tillë është e mundur vetëm pas kthimit të “Rusisë së Vogël” (Ukraina moderne) dhe “Rusisë së Bardhë” (Bjellorusisë). Ai beson gjithashtu se kombet historikisht të fuqishme, si Rusia, Kina dhe Shtetet e Bashkuara, kanë të drejtën, nëse jo detyrën, të sundojnë rajonet dhe të sundojnë botën së bashku.

Për këtë qëllim, “Doktrina e Putinit” i kushtohet zgjerimit të fuqisë ushtarake të Rusisë dhe përdorimit të saj për të mbrojtur interesat e Rusisë dhe ato të aleatëve të saj, si dhe për të inkurajuar Perëndimin, edhe një herë, të njohë statusin e Moskës si superfuqi, si me fjalë ashtu edhe me vepra.

Por, përsëri, Federata Ruse nuk është Bashkimi Sovjetik; i mungon forca ushtarake, misioni ideologjik dhe ndikimi gjeopolitik i paraardhësit të tij. Ekonomia ruse është më e vogël se edhe ekonomia e mesme perëndimore si Italia. Dhe, për të mos harruar Putinin, Bashkimi Sovjetik i fuqishëm humbi ndaj Perëndimit jo për shkak të mungesës së armëve bërthamore dhe fantazmave, por për shkak të modelit të tij të errët dhe ekonomisë së dobët, që e bëri të pamundur konkurrencën ose qëndrimin në lojë. Kjo është arsyeja pse aventura e Putinit në Ukrainë mund të jetë shkatërruese për Rusinë, duke pasur parasysh sanksionet e mëdha dhe pushtimin e kushtueshëm. Ndryshe nga luftërat e tij të mëparshme të vogla në Çeçeni, Gjeorgji dhe Siri, kjo mund të rezultojë e paparë.

Ndaloni së kërcënuari dhe filloni të flisni me kuptim

Udhëheqësi rus mund të ketë nënvlerësuar “fuqinë e zgjuar” të Perëndimit dhe aftësinë e tij për të shkaktuar dhimbje të mëdha përmes mjeteve financiare, diplomatike dhe të tjera. Shpërndarja perëndimore e arsenalit të saj të madh të korporatave kundër të gjitha sferave të jetës ruse është tronditëse, qoftë në banka, teknologji, prodhim, komunikim, transport dhe madje edhe argëtim. Putini mund të ketë nënvlerësuar pasionin e Ukrainës për pavarësi dhe gatishmërinë për t’i rezistuar hegjemonisë ruse. Që nga fillimi i pushtimit, Presidenti Volodymyr Zelensky ka përsosur aktin e Davidit kundër Goliathit, duke përcjellë me mjeshtëri një imazh të cenueshmërisë dhe heroizmit.

Nëse Uashingtoni dhe Kievi arrijnë ta kthejnë Ukrainën në Afganistanin e dytë të Rusisë, doktrina e Putinit mund të shkojë nga macho në sadiste përpara se të kthehet në fatkeqësinë përfundimtare për të gjithë të përfshirët. Asnjëherë nuk është vonë të ndaloni së luftuari dhe të filloni të flisni më seriozisht dhe sinqerisht për marrëdhëniet e ardhshme. Tani që Putini ka tërhequr më në fund vëmendjen e botës, ne duhet të ndalojmë së kërcënuari dhe të fillojmë të flasim me kuptim.

*Titulli origjinal: në “Doktrina macho” e Putinit dhe goditja vdekjeprurëse për Ukrainën “e dashur”

Related posts

Snapchati me risi

e-max

Në zoom: Artan Grubi, përballë “dashakeqëve” të “të gjitha ngjyrave”

e-max

WhatsApp bëhet një rrjet social? Mark Zuckerberg njofton ardhjen e Komuniteteve

e-max