Twitter: Postimet e ambasadës ruse thyen rregullat

Date:

Kompania e rrjeteve sociale, Twitter, ka hequr “cicërimat” e Ambasadës ruse në Mbretërinë e Bashkuar, të cilat kishin të bënin me incidentin në maternitetin në Mariupol të Ukrainës.

Një zëdhënës ka thënë për Reuters se postimet e kësaj ambasade në Twitter kanë thyer rregullat e platformës në lidhje me “mohimin e ngjarjeve të dhunshme”.

Rusia kishte pretenduar se materniteti në Mariupol, i cili u bombardua të mërkurën, po përdorej nga forcat ukrainase.

Zyrtarët nuk ofruan asnjë provë për të mbështetur pretendimet e tyre, raporton BBC.

Përkatësisht, Ambasada ruse në Twitter tha se spitali nuk ishte funksional, ishte marrë në kontroll nga batalioni ukrainas Azov i ekstremit të djathtë dhe se një grua e fotografuar në vendngjarje po shtiret se ishte përfshirë.

e-max
e-maxhttp://gazetamax.mk
www.gazetamax.mk

SHPËRNDAJE

TË FUNDIT

Lajme të ngjashme
Lajme

Toyota po përgatit një veturë më të madhe elektrike

Toyota ka planifikuar të shtojë linjën e automjeteve elektrike...

Suedia synon të bëhet vendi i parë në Evropë “pa duhanpirje”

Suedia, e cila ka shkallën më të ulët të...

Tahiri: Kurti po eksperimenton me vendin, e ka harruar interesin qytetar për dialogun

Shefi i Grupit Parlamentar të AAK-së Besnik Tahiri të...