GazetaMax
LAJME

Cilët janë mafiozët më të kërkuar në Itali? – Sot gjyqi ndaj bosit të mafias, Matteo Messina Denaro

Këtë të enjte nis gjyqi i bosit të mafias siçiliane, Matteo Messina Denaro. I arrestuar në Palermo janarin e kaluar pasi ishte në arrati për 30 vjet, kapja e një prej kriminelëve më famëkeq të vendit është një kujtesë e ndikimit dhe e pranisë së vazhdueshme të mafias në Itali.

Emri i Messina Denaro tani mund të hiqet nga lista e të kërkuarve, por kërkimi për shumë drejtues të tjerë të dyshuar të mafias vazhdon. Këtu janë katër burra që janë ende në radarin e policisë, të cilët, që të gjithë konsiderohen jashtëzakonisht të rrezikshëm dhe të dyshuar se i përkasin organizatave mafioze.

Janë ata që kanë mbajtur më këmbë, policinë italiane prej vitesh

1. Attilio Cubeddu

Ky 76-vjeçar është pjesë e organizatës kriminale të Sardenjës, Anonima Sequestri, e cila siç duket edhe nga emri, është e specializuar në rrëmbimin për shpërblim.

Në fillim të viteve 1980, ai mori pjesë në rrëmbime të famshme si ajo e Cesare Peruzzi në Toskanë dhe ato të Ludovica Rangoni Machiavelli dhe Patrizia Bauer në Emilia-Romagna.

Ai u arrestua në vitin 1984 dhe u dënua për rrëmbim, vrasje dhe lëndim të rëndë trupor.

Në burg sillej si një i burgosur model, duke marrë leje të shumta pushimi premium. Ndërsa ishte në pushim nga burgu në janar 1997, ai nuk u kthye dhe u fsheh. Në vitin 1998, u lëshua një urdhër arresti ndërkombëtar me mundësi ekstradimi.

Sipas një hipoteze të pakonfirmuar kurrë, Attilio Cubeddu mund të ishte i vdekur, i vrarë nga një tjetër anëtar i organizatës së tij. Sipas një teorie tjetër, ai është ende në Sardenjë.

2. Renato Cinquegranella

Një tjetër i arratisur në listën e më të kërkuarve të Italisë është Renato Cinquegranella, 73 vjeç, i cili ka qenë në arrati prej 19 vitesh. Ai i përkiste Neë Family (Familjes së Re) “federatës” së klaneve Camorra që në vitet 1980 zhvilloi një luftë të ashpër kundër Kamorrës së Re të Organizuar (NCO) të Raffaele Cutolo. Objektivi i tyre ishte të kontrollonin aktivitetet kriminale në Napoli.

Atij i atribuohet një nga vrasjet më të neveritshme dhe simbolike të ndodhura gjatë këtyre përleshjeve: ajo e Giacomo Frattinit, i njohur edhe si “Bambulella”, anëtar i NCO.

Cinquegranella akuzohet gjithashtu se ka luajtur një rol në vrasjen e Antonio Ammaturo, polici i vrarë në Napoli më 15 korrik 1982, nga Brigadat e Kuqe. Sipas prokurorëve që hetojnë vrasjen, ai ka ofruar mbështetje logjistike për grupin terrorist që kreu pritën.

Ai ishte në kërkim që nga viti 2002 për komplot kriminal të tipit mafioz, komplot kriminal për kryerjen e vrasjes, armëmbajtje pa leje dhe zhvatje. Që nga viti 2018, kërkimi për Cinquegranella është shtrirë ndërkombëtarisht

3. Xhovani Motisi

Palermitani 63-vjeçar, i mbiquajtur “U’ pacchiuni” për shkak të gjatësisë së tij (përkthyer do të thotë “shëndoshi”), është përfolur shumë në javët e fundit si lideri i ri i mundshëm i Cosa Nostra në Siçili pas rënies së Matteo Messina Denaro.

Megjithatë, siç shpjegoi Prokurori i Përgjithshëm i Palermos, Maurizio De Lucia, mafia siciliane nuk ka pasur një udhëheqës të vetëm për disa kohë. As Messina Denaro nuk ishte numri një, megjithëse ai luajti një rol shumë të rëndësishëm në rajonin e tij të Trapanit. Që nga arrestimi i Totò Riina në 1993, komisioni i Cosa Nostra nuk është mbledhur, por ai ekziston zyrtarisht.

Prandaj, Giovanni Motisi nuk është kreu i Cosa Nostra-s, por sigurisht që është një mafioz shumë i rëndësishëm. Ai ishte në kërkim që nga viti 1998 për vrasje, shoqërim mafioz dhe masakër. Që nga dhjetori 1999, ai ka qenë gjithashtu objekt i një kërkimi ndërkombëtar. Motisi ishte një nga njerëzit më të afërt të Totò Riina. Autor i disa vrasjeve, sipas hetuesve, ai ishte një nga organizatorët e vrasjes së prefektit Carlo Alberto Dalla Chiesa. Imazhi i fundit i njohur i tij ishte në vitin 1999 kur mori pjesë në festën e ditëlindjes së vajzës së tij. Që atëherë nuk kemi dëgjuar për të.

4. Pasquale Bonavota

I fundit nga katër të arratisurit italianë më të kërkuar është Pasquale Bonavota, 49 vjeç dhe lindur në Sant’Onofrio, në provincën e Vibo Valentia. Ai është pjesë e “Ndrangheta” dhe më saktë e klanit Bonavota, i cili ka qenë gjithmonë në luftë me familjen Petrolo-Bartolotta. Më 6 janar 1991, një grup nga familja Petrolo-Bartolotta goditi në sheshin Sant’Onofrio, duke vrarë dy persona dhe duke plagosur 11. Ajo mbahet mend në Itali si Masakra e Epifanisë.

Pasquale Bonavota, pra, u rrit në një familje të vendosur për t’u hakmarrë për këtë sulm në territorin e tyre. Ai u bë shpejt kreu i familjes së tij dhe përshkruhet nga Marisa Manzini, zëvendësprokurorja publike e Catanzaro, si “një person që ndërthur dy fytyra kriminale: atë të një “’ndranghetistit” të modës së vjetër, i cili u rrit në një klan që ka krijuar dinamika të dhunshme – lajtmotivi i jetës së tij dhe i pasardhësve që synon ta shtrijë praninë e tij përtej kufijve territorialë të bashkisë së tij”.

Bonavota investoi një kapital të madh në Romë për të blerë kompani të cilat, me kalimin e kohës, u bënë, sipas gjyqtarit, “qendra të vërteta të trafikut të drogës”. Ai ishte në kërkim që prej vitit 2018 për shoqërim të tipit mafioz dhe bashkëpunim në vrasje të rëndë./ar.sh/SYRI.NET

Related posts

Regjistri i pedofilëve, jashtë funksionimit

e-max

Mickoski: Nuk ka 80 deputetë të cilët e mbështesin politikën e kësaj Qeveria

e-max

Indeksi i lirisë së mediave/ Maqedonia e Veriut në vendin e 57 të

e-max

Leave a Comment