GazetaMax
Lajme

“Rusia ende synon të pushtojë Kievin”

Instituti amerikan për Studimin e Luftës publikoi vlerësimin e tij të fundit për luftimet në Ukrainë.
Ai zbuloi se forcat ruse nuk e kanë braktisur objektivin e tyre për të kapur Kievin, pavarësisht pretendimeve të Kremlinit se ato do të përqendrohen në Ukrainën lindore.
Raporti i tyre i fundit thotë gjithashtu se forcat e armatosura ukrainase rimorën Irpin, në veriperëndim të Kievit, dhe kundërsulmet e Ukrainës rreth kryeqytetit ka të ngjarë të pengojnë operacionet ruse që ta rrethojnë atë.

Forcat ruse janë bllokuar në Ukrainën verilindore dhe nuk kanë kryer operacione sulmuese në qytetet e Chernihiv, Sumy ose Kharkiv në 24 orët e fundit, raporton BBC, transmeton Klankosova.
Përpjekjet ruse të rekrutimit mund të mos jenë në gjendje të ofrojnë trupa ruse të gatshme për operacione luftarake për ca kohë.
Grupi i zëvendësuesve të trajnuar në Rusi mbetet i ulët dhe rekrutëve të rinj do t’u duhen muaj për t’u përgatitur për operacionin.
Ushtria ruse ka të ngjarë të ketë vendosur tashmë shumicën e rezervave të saj në Ukrainë.
Forcat ukrainase thonë se forcat ruse po rigrupohen për të rifilluar operacionet e mëdha për të kapur të gjithë rajonet Donetsk dhe Luhansk.

Related posts

Infermierët, laborantët dhe fizioterapistët: Problem koeficientët dhe njohja e arsimit të lartë

Gazetamax.mk

Vazhdon trendi i rënies së çmimit të derivateve të naftës

Gazetamax.mk

Antikorrupsioni me rekomandime në Kuvend për ridefinimin e financimit të fushatave zgjedhore për zgjedhjet lokale

Gazetamax.mk