GazetaMax
Sport

Shaqiri: Një lojë miqësore kërkon miqësi, Zvicra dhe Kosova ndajnë një miqësi të madhe

Sot do të jetë një lojë shumë e veçantë për Andi Zeqirin, Granit Xhakën dhe Xherdan Shaqirin. Yjet e kombëtares së Zvicrës për herë të parë në karrierën e tyre luajnë kundër Kosovës, vendit të prindërve, vendi të origjinës së tyre. Të dy mund ta mbushur Letzigrundin vetëm me njerëzit që i njohin dhe të afërmit e tyre, të dy thanë se kishin kaq shumë pyetje. Xhaka gjente vetëm bileta për rrethin e tij më të ngushtë, thotë ai. Shaqiri sapo ia la punën tërësisht vëllait të tij. “Nuk doja t’ia bëja vetes”, thotë dhe qesh.

Xhaka, i cili feston ndeshjen e 100-të për Zvicrën kundër Kosovës, Shaqiri dhe Zeqiri mezi presin përballjen speciale. “Një lojë miqësore kërkon miqësi: dhe Zvicra dhe Kosova ndajnë një miqësi të madhe. Disa prej nesh kanë rrënjë kosovare dhe ka shumë që janë rritur në Zvicër dhe kanë bërë stërvitjen e tyre të futbollit këtu në Kosovë. Ne lojtarët e njohim mirë njëri-tjetrin”, thotë Shaqiri.

Hadergjonaj është shoku më i mirë i Shaqirit në kombëtaren e Kosovës

Shaqiri ruan kontaktet më të ngushta me ish-lojtarin e YB-së, Florent Hadergjonaj. Ai ka qenë një mik i mirë i imi për një kohë të gjatë”. Por ai njeh edhe të gjithë të tjerët. Disa më mirë, të tjerët vetëm nga rrjetet sociale. Shaqiri: “Patjetër që do të më duhet të përshëndes shumë njerëz në Letzigrund!

Dhe si është kur ai viziton Kosovën? “Për shkak se nuk jam aq shpesh, është e veçantë për njerëzit. Pastaj zilja e derës bie në fakt çdo dhjetë minuta”, thotë Shaqiri dhe tregon se ndonjëherë i lë prindërit e tij ta mohojnë. “Thonë se kam dalë…”

Shaq: “Nuk i njoh as të gjithë kushërinjtë e mi”

Shaq tashmë merr më shumë se sa kohë gjatë vizitave të tij nëse dëshiron të shohë familjen e tij. “Nëna dhe babai im kanë të dy tetë vëllezër e motra. Unë kam aq kushërinj në Kosovë, nuk i njoh pothuajse të gjithë”, thotë ai dhe qesh.

Edhe pse realisht nuk janë përfshirë në shitjen e biletave. Xhaka dhe Shaqiri presin një “lojë jashtë” për shkak të pritjes dhe entuziazmit kosovar në Letzigrund. Në të cilin të dy duan absolutisht të largohen nga fusha si fitues. “Kur jemi në fushë, duam të fitojmë, pavarësisht se kush është përballë”, thotë Xhaka. Dhe Shaqiri thotë: “Dhe ata me siguri duan të na pengojnë”.

Nati-PK para ndeshjes së Kosovës: “Do të ketë shumë lojtarë gjermanishtfolës në fushë”

Trajneri Murat Yakin e di rëndësinë e kësaj loje – sidomos për Xhakën, Shaqirin dhe Zeqirin. “Para ndeshjes sigurisht që do të jetë emocionale për djemtë, por pas vërshëllimës është një lojë krejtësisht normale. Ata e dinë se për cilin komb luajnë. Djemtë do të bëjnë gjithçka për të fituar. Ka të bëjë edhe me prestigjin”.

Për miqësi dhe prestigj.
(Marrë dhe përshtatur nga blick.ch)

Related posts

Para përballjes me Bolonjën, Milan jep lajmin e keq

Gazetamax.mk

Pse Dybala nuk do të ishte tradhtar nëse do të kalonte te Interi?

Gazetamax.mk

Këto lëvizje të rëndësishme do t’i bëjë Milan

Gazetamax.mk