SHBA: Mbrojmë Ballkanin nga Rusia, Prishtina ka ngritur alarmin për rritjen e kërcënimit

Date:

Shtetet e Bashkuara të Amerikës do të jenë gjithnjë në krah Kosovës dhe Bosnjës Hercegovinës në çdo rast rreziku nga kërcënimi rus. Në një konferencë për shtyp, zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë Jen Psaki është pyetur nga gazetarët nëse Uashingtoni do të mbështesë qytetarët e Kosovës edhe Bosnjës.

“Rusia dhe Kina po përhapin shumë ndikimin e tyre në Ballkanin Perëndimor, veçanërisht në Bosnje dhe Hercegovinë dhe në Kosovë. Dhe presidenti është mik i boshnjakëve dhe kosovarëve. A mund t’i siguroni njerëzit atje se Amerika është ende me ta?” “Absolutisht. Ju lutem – ju lutem përcjelleni këtë përgjigje drejtpërdrejt tek ata”

Presidenti rus Vladimir Putin ka akuzuar Kosovën dhe Shqipërinë se ka dërguar mercenarë në Ukrainë për të luftuar kundër trupave ruse. Një gjë e tillë është mohuar kategorikisht si nga Tirana zyrtare ashtu edhe nga Prishtina. Kreu i Kremlinit gjithashtu ka krahasuar Kosovën me Krimenë, duke vënë fokusin të njohja e pavarësisë nga vendet perëndimore. Kryeministri Albin Kurti është shprehur se rajoni është në rrezik pas marrëdhënieve të ngusha diplomatike dhe ekonomike që ka Serbia me Rusinë.

e-max
e-maxhttp://gazetamax.mk
www.gazetamax.mk

SHPËRNDAJE

TË FUNDIT

Lajme të ngjashme
Lajme

Afrim Gashi: Rritja e shumicës ishte një fiasko e vërtetë

Procesi i rritjes së shumicës, ishte një fiasko e...

Njihuni me Krenarin e super projektit ” Mrena nates”

Ai është artisti i familjes e megjithëse që i...

Shpenzim Beadini: Aktivitetet e fshehta ekonomike përbëjnë një fakt në jetën tonë të përditshme

Vlerësimin për aktivitetet e ekonomisë së fshehtë i konsideroj...