Grubi priti në takim Artemis Malon: Rruga e përbashkët e integrimit të kurorëzohet në familjen e madhe europiane

Date:

Zëvendës kryetari i parë i Qeverisë dhe ministër për Sistem Politik dhe Marrëdhënie Ndërmjet Bashkësive, z. Artan Grubi sot ka pritur në takim Zëvendës ministren për Europë dhe Punë të Jashtme të Republikës së Shqipëris, znj. Artemis Malo.

Procesi i integrimit europian, reformat që po bëhet në vend përfshirë këtu edhe frontin e përbashkët proeuropian, projektet e përbashkëta mes dy vendeve, Korridorin 8, vendkalimin e përbashkët kufitar, Portin e thatë të Strugës si dhe 21 marrëveshjet e nënshkruara në mbledhjen e përbashkët ndërqeveritare ishin pjesë e bisedës mes Grubit dhe Malos.

Të dy bashkëbiseduesit potencuan rëndësinë e stabilitetit në rajon, ruajtjen e kompaktësisë në rrugën europiane si dhe mbështetjen e plotë të politikave zhvillimore mes Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe Republikës së Shqipërisë.

Në takim është theksuar se rruga e përbashkët europiane të cilën e kanë nisur të dy vendet duhet të finalizohet me integrim të plotë në familjen e madhe europiane.

Pjesë e bisedës mes Grubit dhe Malos ishte dhe kontesti mes Republikës së Kosovës dhe Republikës së Serbisë, ku u vlerësua se zgjidhja përfundimtare përmes njohjes së ndërsjellë do të sjellë më shumë siguri dhe prosperitet në Ballkanin Perendimor.

e-max
e-maxhttp://gazetamax.mk
www.gazetamax.mk

SHPËRNDAJE

TË FUNDIT

Lajme të ngjashme
Lajme

Kryetari i Butelit Kostovski nga Luboteni: Çdo banorë i komunës sonë është i barabartë (FOTO)

Kryetari i komunës së Butelit, Darko Kostovski vazhdon me...

“Uragani” Ahmeti do t’i fryjë “të zjarrtit”

SHKRUAN: Ljubisha Nikollovski Përgenjështrim i opinionit është mendimi se të...

Drejtori Halili për vizitë në Jeruzalem, prezantohen arritjet më të fundit teknologjike

Drejtori Festim Halili në vizitë zyrtare në Jeruzalem, ku...

Pse Maqedonia e Veriut e ndryshoi qëndrimin ndaj çështjes së Kosovë- Serbi?

Nëse Maqedonia e Veriut deri para pak vitesh mbante...