GazetaMax
LAJME

Hoxhaj: Kryesimi i OSBE nga Maqedonia e Veriut forcon pozicionin e Ballkanit Perëndimor

Prishtinë, 2 Janar – Ish- ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, Enver Hoxhaj, ka thënë kryesimi i OSBE-së për vitin 2023 nga Maqedonia Veriore forcon pozicionin e Ballkanit Perëndimor në Evropë.

Ai në një postim ku ka uruar ministrin e Jashtëm të Maqedonisë, Bujar Osmanin ka thënë se ky është një hap i madh për këtë vend të rajonit.

“Uroj mikun tim, ministrin e jashtëm të Maqedonisë Veriore, Bujar Osmanin, për marrjen e Kryesisë së OSBE-së në vitin 2023  Ky hap i madh dhe i rëndësishëm forcon pozicionin e tërë Ballkanit Perëndimor në Evropë, sidomos në këto kohë të ballafaqimit me Rusinë, e cila po kërcënon çdo ditë e më shumë paqen evropiane dhe rajonale”, ka shkruar Hoxhaj në Facebook.

Related posts

Komuna Çair dhe Shoqata Humanitare ndihmojnë Mitrovicën dhe Skënderajn

e-max

Qeveria nënshkroi marrëveshje me kompaninë EjxhTek Grup, hapen 300 vende të reja të punës

e-max

Agron Dedivanaj: Të bashkuar rreth “Forumit shqiptar”, për të vazhduar me qeverisje të mirë

e-max