GazetaMax
Lajme

Ish ambasadori ‘rrëfen’ për avionin e dyshimtë në Beograd: Kjo e bën Serbinë bashkëpunëtore në vrasjen…

Ish ambasadori holandez Robert Bosch në një postim të tij në Facebook ka publikuar një hulumtim nga Rrjeti Ballkanik i Gazetarisë Hulumtuese (BIRN) dhe Haaretz. Pas këtij hulumtimi ai shkruan se tani kuptohet pse SHBA është kaq e butë ndaj Serbisë.

Ambasadori Bosch në këtë shkrim të tij tregon ngjarjen që ndodhi më një avion të dyshimtë në Serbi pak muaj më parë, që eksportoi armë me vlerë 510,000 euro në Izrael.

“Por nëse fluturimi i shkurtit i fitoi Serbisë gjysmë milioni euro, dy fluturime në mars përkonin me një marrëveshje armësh me vlerë 14 milionë euro, pasi Beogradi shpërfilli thirrjet e përhapura – duke përfshirë një më 23 shkurt nga një grup ekspertësh të OKB-së – për vendet që të ndalojnë rrjedhën. armëve për Izraelin duke pasur parasysh rrezikun që ato të përdoren në shkelje të ligjit ndërkombëtar humanitar”, shkruan ai.

Shkrimi i plotë i tij:

Tani e kuptojmë një arsye pse SHBA është kaq e butë ndaj Serbisë!

Pak pas orës 14:00 të 5 shkurtit, një vëzhgues aeroplanësh po filmonte nga një fushë pranë aeroportit të Beogradit, kur pa një avion “të rrallë” që po hynte në tokë.

I apasionuari i avionit postoi videon në kanalin e tij në YouTube, duke e identifikuar avionin si një Boeing 707-300. “Kam pasur kënaqësinë të regjistroj këtë zog të mrekullueshëm klasik sot në aeroportin e Beogradit!” ai shkroi në anglisht.

Me numrin serik 272, avioni i përket Forcave Ajrore izraelite, duke shërbyer një rol të dyfishtë si një cisternë ajrore dhe një avion transporti. Pas disa orësh pushimi, ai u ngrit pikërisht në orën 18:04, në një qiell dimëror të lyer rozë nga perëndimi i diellit.

Nuk ka gjasa të jetë bosh. Informacionet e marra nga një portal që mbledh të dhënat e biznesit serb tregojnë se në shkurt tregtari kryesor shtetëror i armëve i Serbisë, Yugoimport-SDPR, eksportoi armë me vlerë 510,000 euro në Izrael. Tre orë më vonë, sipas të dhënave të gjurmimit të fluturimeve me burim të hapur, Boeing me 4 motorë mbërriti në bazën ajrore Nevatim, pak jashtë qytetit të Be’er Sheva në Izraelin jugor.

Sipas një hetimi të përbashkët nga Rrjeti Ballkanik i Gazetarisë Hulumtuese (BIRN) dhe Haaretz, fluturimi i 5 shkurtit ishte një nga gjashtë që përkon me shitjet serbe të armëve në Izrael që nga tetori 2023, kur grupi militant Hamas vrau 1,175 njerëz dhe mori 255 pengje në një ngjarje të paprecedentë. sulm ndaj Izraelit. Të paktën 36,000 palestinezë janë vrarë në përgjigjen ushtarake të Izraelit në Gaza, sipas ministrisë së shëndetësisë të drejtuar nga Hamasi.

Por nëse fluturimi i shkurtit i fitoi Serbisë gjysmë milioni euro, dy fluturime në mars përkonin me një marrëveshje armësh me vlerë 14 milionë euro, pasi Beogradi shpërfilli thirrjet e përhapura – duke përfshirë një më 23 shkurt nga një grup ekspertësh të OKB-së – për vendet që të ndalojnë rrjedhën. armëve për Izraelin duke pasur parasysh rrezikun që ato të përdoren në shkelje të ligjit ndërkombëtar humanitar.

Në total, BIRN/Haaretz identifikoi, bazuar në datën e aviacionit me burim të hapur, shtatë fluturime ushtarake izraelite në Serbi që nga tetori 2023 dhe një i teti i kryer nga një avion privat i një lloji të njohur për transportimin e llojeve të ndryshme të ngarkesave, përfshirë armët. Gjashtë prej fluturimeve – një më 5 shkurt, dy më 18 mars dhe tre më 26 maj – përkonin me eksportet e armëve nga Serbia në Izrael të identifikuar nga BIRN/Haaretz.

Por Serbia nuk është në të vetëm për paratë, tha analisti i politikës së jashtme Bosko Jaksiç.

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç përdor eksportet e armëve të vendit për të forcuar pozicionin e tij me Perëndimin, tha ai. Por dërgesat në Izrael rrezikojnë ta bëjnë Serbinë “bashkëpunëtore në vrasjen masive të palestinezëve”, tha Jaksic për BIRN/Haaretz.

“Rritja e eksportit të armëve dhe municioneve në Izrael tani nuk mund të jetë një çështje krenarie,” tha ai. “Kur Izraeli paditet për gjenocid përpara Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë, bashkëpunimi në vrasjet masive të palestinezëve nuk i sjell nder askujt”.

Mbështetja e Serbisë për Izraelin, me fjalë dhe me vepra

Më 26 shkurt, tre javë pasi aeroplani filmoi mbërritjen e parë të Boeing 707 në Beograd, Vuçiç foli në telefon me kryeministrin izraelit Benjamin Netanyahu.

Duke postuar më pas në Instagram, Vuçiq tha se ata kishin diskutuar “avancimin e mëtejshëm të marrëdhënieve dypalëshe”. Netanyahu dukej më i emocionuar, duke e përshkruar Vuçiçin si “një mik të vërtetë të Izraelit”.

Related posts

Filloi para regjistrimit të nxënësve në klasën e parë për vitin e ardhshëm shkollor 2022/2023 në “ Jahja Kemal “

Gazetamax.mk

Seanca të Komisionit për Mbrojtje dhe Këshillit Buxhetor të Kuvendit

Gazetamax.mk

Zejtaria po humbet, për shkak të krizës në Strugë

Gazetamax.mk