GazetaMax
LAJME

Kovaçevski: Qytetarët duhet të jenë të qetë edhe në aspekt të sigurisë edhe atë ekonomik

Shkup, 30 dhjetor – Kryeministri Dimitar Kovaçevski në një intervistë për javoren Fokus, ka folur për projektet e Qeverisë, krizën aktuale energjetike, sigurinë e shtetit, si dhe planet e Qeverisë në RMV në periudhën e shtetit.

Duke folur për gjendjen aktuale, kryeministri potencoi se “si qytetar pret të kemi pushtet funksional gjyqësor dhe pret drejtësi”. Ai përmendi edhe aktvendimin për rastin me përgjimet masive, duke komentuar se Qeveria nuk mund të përzihet në pushtetin gjyqësor.

“Sistemit të drejtësisë i ngelet që në mënyrë transparente t’u shpejgojë qytetarëve për vendimet që i sjellë dhe të punojë në avansimin që të rritet besimi i qytetarëve dhe të sigurohen kushte fer për të gjithë qytetarët që të jenë të barabartë para Kushtetutës”. Lidhur me vizitën e ekipit nga SHBA-ja lidhur me rastet me korrupsion, kryeministri thotë se me ta nuk është takuar, por se përvojat që i kanë nga BE dhe SHBA janë me rëndësi të veçantë, informon Zhurnal.

Kryeministri theksoi se nuk mund të parasheh si do të zhvillohet lufta në Ukrainë, por thotë se qytetarët duhet të jenë të qetë edhe në aspekt të sigurisë por edhe atë ekonomik.

“Me këtë luftë kuptojmë se sa ishte i drejtë vendimi të inkuadrohemi në aleancën më të sigurtë mbrojtës në botë. Vendi ynë është i sigurtë, kufijtë tanë janë kufijtë e NATO-s dhe në këtë aspekt askush nuk duhet të ketë dilema nëse diçka mund të na ndodhë”, theksoi ai.

I pyetur për gjendjen në Kosovë, kryeministri shprehet se zgjidhja më e mirë është dialogu mes Serbisë dhe Kosovës, me ndërmjetësim të BE-së./Zhurnal.mk

Related posts

Fronti evropian po pengohet në postet udhëheqëse !?

e-max

Kutirov: Digjitalizimi është i rëndësishëm për lehtësimin e tregtisë

e-max

Scholz mbështet integrimin e Ballkanit Perëndimor në BE, por me një kusht

e-max