GazetaMax
Lajme

Mickoski: Punëtorët të nënçmuar

Shkup, 1 Maj – Lideri i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski u ka uruar 1 Majin të gjithë punëtorëve në vend. Në shkrimin e tij në rrjetet sociale, Mickoski ka thënë se punëtorët në Maqedoni këtë vit janë të poshtëruar dhe zhvlerësuar, se jeta që u është premtuar atyre u është kthyer në mjerim dhe përditshmëri të pashpresë, duke menduar se si do ja dalin deri në fund të muajit.

Kreu i opozitës maqedonase shkruan se “jemi dëshmitarë të kërcënimeve, presioneve ndaj sindikatave dhe punëtorëve të vendit dhe pengim të së drejtës për grevë të garantuar me Kushtetutë. Me rastin e 1 Majit, ka shkruar edhe kryetari i Lëvizjes BESA, Bilall kasami, i cila thotë se në vendin tonë punonjësit nuk marrin pagat e merituara, andaj janë angazhuar në mbështetje të sindikatave të cilat kërkojnë të drejta më të mëdha për punëtorët.

Related posts

Gashi: Jemi kundër zgjedhjeve të parakohshme

e-max

Dështoi strategjia për reforma në drejtësi!

e-max

175 shoferë të sanksionuar nën ndikimin e alkoolit

e-max

Leave a Comment