Ministri Osmani në takim me kryepeshkopin e Vatikanit, Poll Riçard Galager

Shkup, 18 qershor – Ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani, sot do të jetë nikoqir i sekretarit të shtetit për Marrëdhëniet me Selinë e Shenjtë, kryepeshkopin Poll Riçard Gallager, i cili do të qëndrojë për vizitë në Maqedoninë e Veriut.

MPJ njoftoi se në takim pritet të shkëmbehen mendime për marrëdhëniet dypalëshe dhe perspektivat për përmirësimin e mëtejshëm të tyre, kushtet dhe sfidat më të fundit në procesin e integrimit të vendit tonë në Bashkimin Evropian, përpjekjet për tejkalimin e pengesave për fillimin e bisedimeve të anëtarësimit, si dhe invazionin rus në Ukrainë dhe pasojat për kontinentin evropian.

Pas takimit zyrtar, ministri Osmani dhe kryepeshkopi Poll Gallager, do të vendosin lule në pllakën e shtëpisë së Nënë Terezës në sheshin e qytetit.

Gjatë vizitës, kryepeshkopi Gallager do të pritet nga presidenti i Republikës së Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski.

Përveç takimeve me krerët e shtetit, Kryepeshkopi Gallagher do të zbatojë një program të organizuar nga Kisha Katolike në Shkup.

Të fundit në përqindje