GazetaMax
Lajme

Petrovska – Donfrid: SHBA-ja mbesin mbështetës i fuqishëm për zhvillimin e shtetit dhe të Armatës

Shkup, 28 prill – Ndihmëssekretarja Shtetërore e SHBA-së Karen Donfrid, në takimin e sotëm me ministren e Mbrojtjes Sllavjanka Petrovska, shprehu mbështetje të pa rezervë për hapjen e negociatave të Maqedonisë së Veriut me Bashkimin e Evropian dhe porositi se SHBA-ja është mbështetës i fuqishëm i zhvillimit të shtetit dhe të Armatës.

Siç informuan nga Ministria e Mbrojtjes, Petrovska dhe Donfrid kanë konkluduar se Maqedonia e Veriut dhe SHBA-ja janë partnerë strategjikë dhe aleatë se janë të përkushtuar në kontakte intensive dhe të afërta ndërmjet të dy vendeve, dhe dëshmi për këtë është, sipas tyre, dialogu strategjik që duhet të mbahet në fillim të qershorit në Uashington, që paraqet nivel edhe më të lartë të bashkëpunimit.

“Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë qenë partneri dhe mbështetësi jonë i sinqertë që nga pavarësia. Na mbështetët në zhvillimin dhe reformat në Armatë, dhe sot Maqedonia e Veriut tashmë është në proces të blerjes së autoblindave të reja dhe të sofistikuara të prodhimit amerikan, që është dëshmi e besimit të ndërsjellë”, deklaroi ministrja Petrovska, duke falënderuar mbështetjen e SHBA-së për fillimi i bisedimeve për anëtarësim në BE, i cili, siç kumton Ministria, tha se ishte i vazhdueshëm dhe i paqartë.

Në kontekstin e gjendjes në Ukrainë, Petrovska dhe Donfried dënuan agresionin rus ndaj këtij vendi dhe ripërsëritën qëndrimet e qarta të të dy vendeve se nevojitet de-përshkallëzimin urgjent dhe armëpushim.

Në takimin në Ministri të Mbrojtjes morën pjesë edhe shefi i Shtabit të Përgjithshëm, gjenerali Vasko Gjurçinovski, ambasadorja e SHBA-së, Kejt Mari Bërnz dhe zëvendësndihmës sekretari shtetëror në Byronë për Çështje Evropiane dhe Euroaziatike Gabriel Eskobar.

Related posts

Zaev uron 17 majin me video nga protestat: Dita kur populli u çlirua nga prangat e njëmendësisë dhe dhunës

e-max

Tetovarët në pika grumbullimi dhurojnë donacion për Turqinë dhe Sirinë

e-max

Turbulenca tek LSDM/ Kovaçevski kërkon shef të ri të MPB, kush mund të zëvendësojë Spasovskin!?

e-max

Leave a Comment