Plenković: Kroacia do të investojë më tej në mbrojtjen e saj kundërajrore

Date:

“Nuk mund ta durojmë më këtë situatë. Ky ishte një kërcënim i pastër dhe i qartë për t’iu përgjigjur. Ne do ta ngremë këtë çështje në të gjitha organet e NATO-s dhe BE-së dhe do të punojmë për të rritur gatishmërinë që avionë të tillë të neutralizohen në një vend të sigurt dhe të mos bien në një pjesë të kryeqytetit me popullsi të dendur.

Ky është një incident që nuk duhet të përsëritet”, tha kryeministri Andrej Plenkoviq pas vizitës në vendin e rrëzimit të dronit në Jarun të Zagrebit.

Kryeministri njoftoi gjithashtu se Kroacia do të investojë më tej në mbrojtjen e saj kundërajrore.

“Derisa të zgjidhet kjo, ne do të bisedojmë me aleatët tanë për të na ndihmuar të mbrojmë qiellin kroat”, përcjell Klankosova.tv

Prokurimi i një sistemi adekuat kundërajror me rreze të mesme veprimi kërkon disa vite dhe alokime të mëdha në gamën e prokurimit të avionëve luftarakë. Për momentin, Kroacia nuk ka asnjë mbrojtje ajrore me rreze të mesme, kështu që do të duhet të ndërtohet nga e para. Prandaj, është logjike të përpiqemi të biem dakord me aleatët për mbështetjen kundërajrore, e cila do të përfshinte vendosjen e të paktën një batalioni të sistemit kundërajror në territorin e Kroacisë deri në zgjidhjen përfundimtare të këtij problemi.

Siç mësohet jo zyrtarisht, një delegacion i Ministrisë së Mbrojtjes kroate niset për në Uashington javën e ardhshme për të diskutuar me partnerët amerikanë mundësinë që ushtria amerikane të vendosë përkohësisht sistemin e saj kundërajror në Kroaci, ku pritet të diskutohet edhe për sistemin Patriot.

Sistemi Patriot është një sistem i instaluar së fundmi nga ushtria amerikane në Poloni si pjesë e mbrojtjes së NATO-s. Këto sisteme amerikane janë të vendosura në Gjermani, nga ku ushtria amerikane i vendos ato në të gjithë Evropën. Sistemi Patriot përmban një radar që kryen njëkohësisht mbikëqyrjen e hapësirës ajrore, zbulon dhe gjurmon objektivat dhe raketat, shënon objektivat dhe dorëzon komandat e drejtimit të raketave.

e-max
e-maxhttp://gazetamax.mk
www.gazetamax.mk

SHPËRNDAJE

TË FUNDIT

Lajme të ngjashme
Lajme

Brend i ri i grimit nga artisti shqiptar Ernesti

Ai është një nga artistët e grimit, ndër më...

Albiona Tasholli një asambleiste shembull, e guximshme dhe aktive

Albiona Tasholli,një asambleiste shembull në Komunën e Lipjanit,nga radhët...

Afrim Gashi: Rritja e shumicës ishte një fiasko e vërtetë

Procesi i rritjes së shumicës, ishte një fiasko e...

Njihuni me Krenarin e super projektit ” Mrena nates”

Ai është artisti i familjes e megjithëse që i...