Ronaldinho ka fjalë të mëdha për Milanin

Ronaldinho, mbetet një mbështetës i madh i AC Milan dhe beson se kuqezinjtë do të fitojnë titullin Scudetto në fund të sezonit.
Ronaldinho është një nga futbollistët më ikonë të viteve të fundit. Braziliani mund të mos i kishte kaluar vitet më të mira të karrierës së tij me AC Milan, por ai përsëri tregoi ndezje të gjeniut të tij futbollistik gjatë dy viteve e gjysmë me kuqezinjtë, përcjell ORAinfo.
Ish-mesfushori sulmues është intervistuar së fundmi nga La Gazzetta dello Sport. Ronaldinho foli shumë për periudhën e tij në AC Milan dhe mundësitë për Scudetto të skuadrës së Stefano Piolit.

“Ndoshta presim që të jetë matematikore për ta thënë. E sigurt është se kam mbetur një tifoz i madh i Milanit dhe e ndjek gjithmonë nga afër ligën italiane. Por mendoj se mund të jetë viti i duhur që Milani ta fitojë atë”, thabraziliani.
Milani i fundit kampion i Italisë në vitin 2011 ishte një skuadër plot yje dhe kampionë, pjesë e së cilës në gjysmën e parë të sezonit ishte edhe Ronaldinho. Braziliani, i cili më vonë u shit te Flamengo në janar, e kujton atë ekip me dashuri dhe gjurmon dallimet e tij me skuadrën aktuale të kuqezinjve.
“Është e vërtetë, Milani ku unë luaja kishte shumë lojtarë të mëdhenj, por ka edhe në këtë ekip. Megjithatë, ajo që mbizotëron sot është koncepti i ekipit, i cili është i lartësuar në një organizim të madh taktik. Për këtë arsye, si ne atëherë, ata arrijnë të bëjnë një punë të madhe”.
Megjithatë, një fytyrë e ngjashme mes këtyre dy skuadrave quhet Zlatan Ibrahimovic. Braziliani dhe suedez, bashkëlojtarë prej disa muajsh, treguan ndezje të gjeniut të tyre dhe kujtesa e Ronaldinhos për numrin 11 aktual të kuqezinjve është shumë pozitive.
“Zlatan është një mik i madh i imi, por pavarësisht se është dyzet vjeç, ai po bën punën mirë dhe po bën mirë për Milanin. Të fitosh një tjetër Scudetto në moshën e tij do të ishte fantastike si për të ashtu edhe për klubin” ,përfundoi Ronaldinho.Vitet kalojnë por dashuria për Milanin dhe ish-bashkëlojtarët mbetet e paprekur. Skuadra e Piolit ka një tifoz shtesë deri në fund të Scudettos./ORAinfo/

Të fundit në përqindje