Studiuesit ngrenë alarmin: Plastika në oqeane mund të trefishohet deri në vitin 2040

Date:

Plastika në oqeane mund të trefishohet deri në vitin 2040 sipas një hulumtimi të publikuar sot.

Rreth 171 trilion grimca plastike po lundronin në oqeane që nga viti 2019, sipas hulumtimit të rishikuar nga kolegët e kryer nga Instituti 5 Gyres, një organizatë amerikane që lufton për të reduktuar ndotjen plastike.

Ndotja e plastikës detare mund të rritet 2.6 herë deri në vitin 2040 nëse nuk zbatohen politika globale ligjërisht të detyrueshme, parashikon ky studim.

Hulumtimi shqyrtoi të dhënat mbi ndotjen plastike të ujërave sipërfaqësore nga 11,777 stacione oqeanike në gjashtë zona kryesore detare, duke mbuluar periudhën nga 1979 deri në 2019.

“Ne zbuluam se ka pasur një tendencë alarmante të rritjes eksponenciale të mikroplastikës në oqean në mbarë botën që nga fillimi i mijëvjeçarit. Ne kemi nevojë për një traktat të fortë, ligjërisht të detyrueshëm, global të OKB-së mbi ndotjen plastike që do ta ndalojë problemin në rrënjë”, thekson Markus Eriksen, bashkëthemelues i 5 Gyres Group.

Mikroplastika është veçanërisht e rrezikshme në oqeane, pasi jo vetëm që ndotin ujin, por dëmtojnë edhe organet e brendshme të kafshëve detare, të cilat ngatërrojnë plastikën me ushqimin. Ekspertët thonë se ky studim tregoi se niveli i ndotjes plastike detare në oqeane ishte nënvlerësuar.

“Numrat në këtë kërkim të ri janë tronditës dhe pothuajse përtej arsyes”, tha Paul Harvey, një shkencëtar dhe ekspert i plastikës në konsulencën australiane për reduktimin e ndotjes Environmental Science Solutions.

OKB filloi negociatat në nëntor në Uruguaj për një marrëveshje për të trajtuar ndotjen plastike, me synimin për të hartuar një traktat ligjërisht të detyrueshëm deri në fund të vitit të ardhshëm.

Grupi mjedisor Greenpeace vuri në dukje se pa një traktat të fortë global, prodhimi i plastikës mund të dyfishohet brenda 10 deri në 15 vitet e ardhshme dhe të trefishohet deri në vitin 2050. Një traktat i veçantë ndërkombëtar për mbrojtjen e detit të hapur u ra dakord të dielën dhe synon të ndihmojë në mbrojtjen e biodiversitetit në oqeanet në botë. /albeu.com

e-max
e-maxhttp://gazetamax.mk
www.gazetamax.mk

SHPËRNDAJE

TË FUNDIT

Lajme të ngjashme
Lajme

Ringjallja e VMRO-së dhe bashkimi i dy “kryeneqëve”!

Nga Destan JONUZI Ali Ahmeti ende mbanë primatin e të...

Artis Kastrati shqiptari mjaft i respektuar në Festivalin e Cannës mes yjeve

Zemra na bëhet mal kur shohim se si personazhë...

Një Kolanë veprash më shumë se shkencë

Tetë vëllimet e profesor Ismail Ahmedit tashmë kanë zënë vend në...

Ju prezantojmë Celi Uka, një yll në ngjitje i muzikës

Ai jeton dhe vepron në Zvicër, por mësojmë se...