‘Unë nuk di si të jetoj’- Oligarku rus i tmerruar se banka i jep vetëm 2500 paund në muaj për shkak të sanksioneve

Date:

Oligarku rus Mikhail Fridman tha në një intervistë se nuk dinte të jetonte, tre javë pasi u vu nën sanksione, raportoi Bloomberg. Fridman, i cili ka një pasuri neto prej 10.1 miliardë dollarë, tha Indeksi i Miliarderëve të Bloomberg, u sanksionua nga Bashkimi Evropian më 28 shkurt dhe nga Britania e Madhe më 15 mars. Ai i përshkroi sanksionet e BE-së si “të pabaza dhe të padrejta” në atë kohë dhe tha se do t’i kundërshtonte ato, raportoi Reuters. Që kur filloi pushtimi i Ukrainës, pasuria e Fridman ra me 4 miliardë dollarë, raportoi Bloomberg. “Unë nuk di si të jetoj”, tha Fridman për Bloomberg. “Unë nuk e di. Unë me të vërtetë nuk e di.”

Fridman, një bashkëthemelues i firmës së investimeve londineze LetterOne dhe ish-anëtar i bordit të kompanisë bankare ruse Alfa-Bank, i tha Bloomberg se sanksionet nënkuptonin se kartela e tij e fundit bankare në Mbretërinë e Bashkuar ishte ngrirë. Fridman, i cili jeton në Mbretërinë e Bashkuar, ka një kompensim prej 2,500 paund (3,300 dollarë) në muaj dhe duhet të aplikojë për një licencë për të shpenzuar para përpara se qeveria britanike të vendosë se sa e arsyeshme është kërkesa, tha ai për Bloomberg.

“Problemet e mia nuk janë vërtet asgjë në krahasim me problemet e tyre,” i tha ai Bloomberg, duke iu referuar ukrainasve të bllokuar në konflikt. Fridman dha dorëheqjen nga bordi i Alfa-Bank një ditë pasi BE e sanksionoi atë. Ai u largua gjithashtu nga bordi i drejtorëve të LetterOne, firma e investimeve që ai bashkëthemeloi.

Fridman tha se mendonte se kishte një marrëdhënie të mirë me Perëndimin për shkak të udhëtimeve të tij në Uashington dhe një programi të bursave të Alfa-Bank që ai krijoi për qytetarët amerikanë, britanikë dhe gjermanë në 2004. “Ne sinqerisht besuam se jemi miq aq të mirë të botës perëndimore saqë nuk mund të ndëshkoheshim”, tha ai për Bloomberg. Fridman është ndër rusët e shumtë të shënjestruar nga sanksionet perëndimore që synojnë të gjymtojnë ekonominë ruse dhe të ndëshkojnë presidentin Vladimir Putin për pushtimin e tij në Ukrainë.

e-max
e-maxhttp://gazetamax.mk
www.gazetamax.mk

SHPËRNDAJE

TË FUNDIT

Lajme të ngjashme
Lajme

Toyota po përgatit një veturë më të madhe elektrike

Toyota ka planifikuar të shtojë linjën e automjeteve elektrike...

Suedia synon të bëhet vendi i parë në Evropë “pa duhanpirje”

Suedia, e cila ka shkallën më të ulët të...

Tahiri: Kurti po eksperimenton me vendin, e ka harruar interesin qytetar për dialogun

Shefi i Grupit Parlamentar të AAK-së Besnik Tahiri të...