GazetaMax
LAJME

Vendet baltike dëbojnë diplomatët rusë

Letonia dhe Estonia kanë thënë se do të dëbojnë nga tre diplomatë rusë, derisa Lituania u kanë thënë katër rusëve që të largohen nga shteti.

Ministri i Jashtëm i Letonisë, Edgars Rinkevics, ka thënë në Twitter se Riga është duke dëbuar tre punëtorë të Ambasadës ruse “në lidhje me aktivitete që janë në kundërshtim me statusin e tyre diplomatik, dhe duke marrë parasysh agresionin e vazhdueshëm rus në Ukrainë”.

“Ky vendim është koordinuar me Lituaninë dhe Estoninë”, ka thënë ai.

Estonia ka thënë se tre diplomatëve, që u ka kërkuar të largohen, “kanë qenë duke minuar sigurinë e Estonisë dhe duke përhapur propagandë për të arsyetuar veprimet ushtarake të Rusisë”.

Related posts

Ballkani shqetëson BE: Do rinegociojmë marrëveshjet për emigracionin e paligjshëm

e-max

Krizat e njëpasnjëshme po shkatërrojnë zanatçinjtë

e-max

Pensioni mesatar do të rritet për rreth 1.000 denarë

e-max