GazetaMax
Lajme

Veprimtari Halit Naxhaku ua uron Festat e Fundvitit Çlirimtarëve që ndodhen në Hagë – JU JENI ATJE, KU NUK DUHET TE JENI!

Urime Clirimtar

VEPRIMTARI I DALLUAR I CESHTJES KOMBETARE SHQIPTARE HALIT NAXHAKU, NGA OHRI I MAQEDONISE SE TE VERIUT, NJEHERIT VETERAN- LUFTETAR SI DHE ISH-BURGOSUR POLITIK, UA URON TE GJITHE CLIRIMTAREVE QE NDODHEN PADREJTESISHTE NE HAGE FESTAT E FUNDVITIT: KRISHTLINDJET DHE VITIN E RI.

JU JENI ATJE, KU NUK DUHET TE JENI!

PERKUNDRAZI JU DUHET TE JENI PRANE: FAMILJES, FEMIJEVE, SHOKEVE, MIQEVE, DASHAMIREVE, NE MESIN E POPULLIT TUAJ QE AQ SHUM JU DO DHE U MBAN NE ZEMER.

UNE DHE PJESA ME E MADHE E POPULIT, NUK PAJTOHEMI QE JU TE DENOHENI, E AKUZOHENI NE EMER TE POPULLIT, SEPSE JU I DOLET ZOT E MBROJTET ATE I FITUAT TE GJITHA BETEJAT, DHE LUFTA ENDE VAZHDON, E JU PA DYSHIM DO TA FITONI EDHE KETE PJESE TE BETEJES, SEPSE E DREJTA ESHTE NE ANEN TUAJ, DHE EDHE KESAJ RADHE DO TE DILNI TE PASTER SI KRISTALI…

E KAM THENE SE SHKUAT SI FLORI, E DO TE KETHEHENI SI DIAMANT. (XHEVAHIR)! PER KETE JAM SHUME THELLE I BINDUR, JAM I SIGURT E BESOJ FORTE, SEPSE E VERTETA ESHTE VETEM NJE, DHE MBETET SI E TILLE. JU E KENI PARASYSH, SE SHTEPIA E PARE DHE E VERTETE, PER SHUMICEN E SHQIPTAREVE ESHTE BURGU, NDERKAQ SHTEPIA APO BANESA E VERTETE ME TAPI ESHTE E DYTA. NGASE ME SHUME JETEN E KALOJNE NEPER BURGJE SE SA NE SHTEPI, AQ ME SHUME KUR TE KIHET PARASYSH, SE VETEM NGA VITI 1945-1990 SHQIPTARET NE ISH-JUGOSLLAVI KANE KALUAR GHITHESEJT 666 SHEKUJ E 72 VJET BURGE, PA LOGARITUR ATY EDHE DENIMET ME VDEKJE. KJO PROPORCIONALISHT PERPJESTUAR PER KOKE BANORESH, PADYSHIM QE ESHTE SHUME E LARTE E ME SIGURI ME E MADHJA NE EUROP E NE BOTE, DHE SERISH ATA QE NUK NA E DESHTEN TE MIREN, ME GJITHE DESHIREN E MADHE NUK IA ARRITEN QELLIMIT OGURZI TE NA TJETERSOJNE APO TE NA ZHDUKIN. NE QENDRUAM CDO HERE SI POPULL VETEM VERTIKALISHTE. ASHTU SIC CENDRONI EDHE JU TASH ATJE.

CDO GJE ESHTE KALIMTARE, EDHE KJO DO KALOJ NGASE CDO FILLIM KA MBARIM…

KUR NDJEKJA SEANCAT E GJYKIMEVE TUAJA NGA SPECIALJA, ME SHKON MENDJA TE NJE

,,AMFITEATER“ I MBUSHUR ME STUDENTE PER TE DEGJUAR LIGJERATA, POR PER DALLIM GJYKATA E SPECIALES ESHTE E MBUSHUR PERPLOT ME (KRYE) PROKURORE, GJYKATES, PERKTHYES, AVOKAT ETJ. QE PAGUHEN SHUME. HUPES JENI VETEM JU CLIRIMTARE MATERIALISHTE, POR FITUES ME TE MEDHENJ SERISH JENI JU, KRENAR QE BET E DHATE AQ SHUME-GJITHCKA NGA VETJA JUAJ MROJTET POPULLATEN E PAFAJSHME DHE UA SOLLET LIRINE, FITUES ME TE MDHENJ JENI JU – NGASE GJITHCKA KA NJE CMIME. VETEM LIRIJA SKA CMIM – AJO ESHTE ME E SHTREJNTE SE VETE JETA!

PRANDAJ JU JENI TE LIRE, VETEM FORMALISHTE JENI PAS GRILAVE… FUNDI ZBUKURON VEPREN, DHE JAM I BINDUR THELLE SE KETE FUNDE E KENI TE SIGURTE.

ME JU CLIRIMTAR DERI NE VDEKJE.

ME: 22.12.2023

Related posts

Aksion i madh policor në Hasanbeg e Haraçinë

Gazetamax.mk

Pendarovski: Maqedonia e Veriut mbështetë dialogun mes Prishtinës dhe Beogradit me ndërmjetësim të BE-së dhe SHBA-së

Gazetamax.mk

Gruaja shtatzënë që i shpëtoi shpërthimit në Mariupol, sjell në jetë vajzë

Gazetamax.mk