Asensio te Milan? Ndodh e papritura

AC Milan, është seriozisht i interesuar për anësorin e Real Madridit, Marco Asensio. Lojtari është në treg, por kërkesat e tij për kontratë janë problem.
AC Milan do të nënshkruajë me një anësor të ri të djathtë këtë verë. Castillejo, Messias dhe Saelemaekers nuk po japin golat dhe asistimet që u nevojiten kuqezinjve.
Marco Asensio dhe Domenico Berardi janë dy kandidatët kryesorë për këtë rol. Ylli i Real Madridit është opsioni i preferuar i AC Milan për arsye të dukshme, përcjell ORAinfo.
Marco Asensio është më i ri (26) dhe ka luajtur në nivelet më të larta për pjesën më të madhe të karrierës së tij.
Në fakt, te Milani, Asensio do të ishte lojtari më i titulluar pas Ibrahimovic. Me dy trofe të Champions League në emër të tij dhe mbi 220 paraqitje me Real Madridin, Milani është i bindur se Asensio mund ta çojë klubin në nivelin tjetër.

Anësori i djathtë spanjoll ka vetëm një vit të mbetur në kontratën e tij me gjigantët e La Ligës. Real Madridi është i hapur për ta shitur atë dhe thuhet se po kërkon një tarifë të arsyeshme transferimi prej 25 milionë euro për Marco Asensio. Një shifër që Milani do të ishte i lumtur ta shpenzonte. Kushtet personale janë një problem i madh.
Anësori i djathtë spanjoll aktualisht po fiton afër 5 milionë euro në sezon. Kjo është në përputhje me atë që Milani i ofroi Theo Hernandez dhe Rafael Leao. Megjithatë, Asensio po kërkon një kontratë të përmirësuar. Gazetari Antonio Vitiello raporton se shoqëruesi i tij ka për 7 milionë në sezon.
Kjo konsiderohet një kërkesë e ekzagjeruar nga kuqezinjtë. Palët vazhdojnë të negociojnë për të kuptuar nëse një marrëveshje do të ishte e realizueshme. Spanjolli është afruar edhe nga Arsenali dhe Newcastle.Asensio ka kërkuar që klubet e tij të ardhshme të luajnë në Champions dhe, deri më tani, vetëm AC Milan mund ta garantojë këtë./ORAinfo/

Të fundit në përqindje