GazetaMax
LAJME

Caktohet rundi i ri i bisedimeve mes Ukrainës dhe Rusisë

Janë caktuar negociatat e ardhshme Rusi-Ukrainë.
Bisedimet e paqes Ukrainë-Rusi do të rifillojnë nesër në Turqi, tha një anëtar i delegacionit ukrainas.Më herët, Kremlini tha se bisedimet nuk kishin gjasa të fillonin sot siç pritej.
David Arahamiya, një anëtar i delegacionit të Ukrainës, tha se negociatorët ishin ende në rrugë dhe ka të ngjarë të mbërrinin “shumë vonë” për shkak të “vështirësive logjistike”.
Ai tha se bisedimet do të nisin në orën 10:00.
Ndërkohë, ministri i jashtëm rus Sergei Lavrov tha se Rusia do të ishte gati të konsideronte qytete të tjera për negociata, si Beogradi i Serbisë.
“Vendi për negociata duhet të jetë i pranueshëm për të dyja ekipet. Ne mbajtëm tre raunde bisedimesh ballë për ballë në Bjellorusi, pastaj pati një pushim për arsye teknike, ishte e vështirë të takoheshim drejtpërdrejt”, tha ai.
“Tani është arritur një marrëveshje për një takim në Stamboll, ajo pasqyron pikën gjeografike në lidhje me të cilën mundësitë e të dyja palëve përkonin. Edhe pse, e përsëris, ne, natyrisht, do të jemi të gatshëm të shqyrtojmë edhe lokacione të tjera, përfshirë Beogradin”.

Related posts

Përparim i UCM-së në rang listën e SCIMAGO në vitin 2022

e-max

Filloi para regjistrimit të nxënësve në klasën e parë për vitin e ardhshëm shkollor 2022/2023 në “ Jahja Kemal “

e-max

Delegacioni i BE-së e dënoi incidentin në Ohër

e-max