GazetaMax
LAJME

Dita e 19 e luftës në Ukrainë, ja ku qëndron situata aktualisht

Ukraina është në ditën e 19 të luftës ndaj pushtimit rus. Situata sa vjen e rëndohet me tepër me armikun që bëhet agresiv gjithnjë e më shumë.

Sot është raundi i tretë i bisedimeve dhe le të shpresojmë për vendime pozitive, por sot jemi në këtë situatë:

 • Dy persona u vranë dhe tre u plagosën kur një predhë goditi një ndërtesë banimi në veriperëndim të Kievit të hënën në mëngjes, thanë shërbimet e emergjencës shtetërore të Ukrainës. Ndërtesa e banimit nëntëkatëshe thuhet se mori flakë nga granatimet ruse pas orës 5 të mëngjesit.
 • Fabrika e avionëve Antonov në Kiev është granatuar nga forcat ruse , tha administrata e qytetit të Kievit në një përditësim në llogarinë e saj zyrtare në Telegram të hënën në mëngjes. Vendi, i njohur gjithashtu si Hostomel, ndodhet rreth 11 km në veri-perëndim të qendrës së Kviv dhe është aeroporti më i rëndësishëm ndërkombëtar i mallrave në vend, si dhe një bazë ajrore kryesore ushtarake.
 • Bisedimet do të fillojnë së shpejti midis Ukrainës dhe Rusisë sot me zyrtarë nga të dyja palët që ofrojnë optimizëm të kujdesshëm, pavarësisht nga pak prova se pozicioni i presidentit rus Vladimir Putin ka ndryshuar. Negociatat janë caktuar të fillojnë në orën 10:30 me orën lokale.
 • Një grua shtatzënë e parë në imazhet e përhapura gjerësisht pas bombardimeve ruse në spitalin ukrainas ka vdekur bashkë me foshnjën e saj , raporton Associated Press. Gruaja po i shpëtonte bombardimit të maternitetit ku do të lindte në qytetin e rrethuar të Mariupolit.
 • Gjermania thuhet se do të blejë deri në 35 avionë luftarakë F-35 , tha një burim qeveritar për Reuters.
 • Zyrtarët amerikanë besojnë se Rusia ka kërkuar mbështetje ushtarake nga Kina mes pretendimeve se ushtria ruse ka mungesë të disa llojeve të armatimit, raportoi fillimisht Financial Times . Zhvillimet kanë çuar në frikën se Pekini mund të minojë përpjekjet e Perëndimit për të ndihmuar Ukrainën.
 • Shtetet e Bashkuara do të përpiqen të bindin Kinën që të mos furnizojë me armë Rusisë në një takim të nivelit të lartë në Romë .
 • Ushtria ukrainase po pretendon raste të “refuzimeve masive nga ushtarakët rusë” për të luftuar në luftën kundër Ukrainës, sipas raportit të fundit operacional .
 • Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar pretendon se forcat detare ruse “po izolojnë në mënyrë efektive Ukrainën nga tregtia ndërkombëtare detare”, thuhet në përditësimin e saj të fundit të inteligjencës së mbrojtjes mbi situatën në Ukrainë.
 • Ramzan Kadyrov , udhëheqësi i rajonit rus të Çeçenisë, thuhet se ndodhet në Ukrainë së bashku me forcat ruse, sipas pamjeve të shpërndara nga kanalet televizive çeçene dhe të postuara në llogarinë e Kadyrov në Telegram.
 • Kryeministri britanik Boris Johnson njoftoi se qeveria e Mbretërisë së Bashkuar do të dhurojë më shumë se 500 gjeneratorë celularë në Ukrainë për të ndihmuar në sigurimin e energjisë për ndërtesat kryesore si spitalet , strehimoret dhe impiantet e trajtimit të ujit.
 • Rregullatori shtetëror i medias dhe komunikimit i Rusisë, Rozcomnadzor, thotë se Instagram do të ndalohet , duke pretenduar se faqja e rrjeteve sociale “thirrje për dhunë kundër rusëve” si arsyeja e embargos.
 • Drejtori i Përgjithshëm i kompanisë kontroverse të njohjes së fytyrës Clearview AI tha se ministria e mbrojtjes e Ukrainës ka filluar të përdorë shërbimet e saj , sipas Reuters.
 • Presidenti ukrainas Zelenskiy i kërkoi NATO-s të vendosë një zonë ndalim fluturimi pas sulmit në bazën ushtarake që solli luftimet pranë kufirit polak. “Nëse nuk e mbyllni qiellin tonë, është vetëm çështje kohe para se raketat ruse të bien në territorin tuaj, në territorin e NATO-s,” tha ai.
 • Ministria e Mbrojtjes e Rusisë pranoi përgjegjësinë për një sulm me raketa në Qendrën Ndërkombëtare për Ruajtjen e Paqes dhe Sigurisë, një bazë ushtarake, pranë kufirit polak të dielën.
 • Pajisjet dhe pajisjet mjekësore të nevojshme dëshpërimisht , duke përfshirë kompletet e traumës, po arrijnë në Ukrainë për të mbështetur një sistem të kujdesit shëndetësor që po përballet me mungesën e furnizimeve në mes të pushtimit të Rusisë, tha Organizata Botërore e Shëndetësisë.

Related posts

VMRO-DPMNE për lapidarin në Sllupçan? A ka ky shtet kryeministër e institucione?

e-max

Vizionar të përjetshëm – “Raguza Grup” festoi 30 vjetorin

e-max

Vdes burri 60 vjeçar në kufirin Serbi-Maqedoni

e-max