GazetaMax
LIFESTYLE

Fëstekët e arrat reduktojnë rrezikun nga sulmi i zemrës për 33%

Një pjesë e vogël e fëstekëve, arrave apo kikirikëve ulin rrezikun e një infarkti të zemrës ose goditjes nga një e treta e diabetit, sipas një studimi të ri.
Sëmundja kardiovaskulare, ose CVD, është shkaku kryesor i sëmundjes dhe vdekshmërisë në ata me çrregullime të zakonshme metabolike, transmeton lajmi.net.
Një studim tregoi se pacientët që hëngrën një “grusht” nga ky ushqim pesë ditë në javë ishin 34 dhe 17 për qind më pak të ngjarë të vdisnin ose, respektivisht, të zhvillonin gjendjen.
Kjo përkthehej me rreth shtatë arra apo 24 bajame, në ditë.
“Gjetjet tona ofrojnë evidencë të re, që mbështesin rekomandimin e përfshirjes së ushqimeve të familjes së arrës në modelet e shëndetshme dietale për parandalimin e komplikimeve të sëmundjeve kardiovaskulare dhe vdekjeve të parakohshme në mesin e individëve me diabet”, deklaroi autori kryesor Dr. Gang Liu, shkencëtar nutricionist në Shkollën e Shëndetit Publik të Harvard T.H. në Boston.
Hulumtuesit thonë se këto ushqime rritin kontrollin e sheqerit në gjak, presionin e gjakut, metabolizmin e yndyrave, inflamacionin dhe bëjnë funksionimin më të mirë të enëve të gjakut.

Related posts

Arti vjen ‘Pa gjumë’

e-max

Adelina Hasani mahnitë me pamje në paraqitjen e fundit

e-max

Përkthyesit, ndër “viktimat” e para të Inteligjencës Artificiale

e-max

Leave a Comment