Forcat ukrainase kapin snajperisten serbe që shërbeu si “motër nderi”, përmendet edhe Kosova

Date:

Forcat e Armatosura të Ukrainës thuhet se kanë kapur serben Danijela Lazoviq, e cila shërbente si “motër e nderit”, por sipas asaj që raportohet ajo bënte pjesë në forcat pro-ruse që pushtuan Donbasin.

Sipas asaj që thuhet në një postim të forcave ukrainase në Twitter, thuhet se Lazoviq ishte angazhuar si snajpersite atje.

Spiunët ukrainas së fundmi kanë ripublikuar në internet një listë të të gjithë luftëtarëve serbë në fushën e tyre të betejës. Në mesin e vullnetarëve serbë që luftojnë në anën e forcave proruse, kumbon veçanërisht emri i kohës së luftës, Bagira, një grua snajperiste, e cila dikur ishte ndoshta luftëtarja e huaj më e famshme në atë fushëbetejë të përgjakshme.

“Mediat ukrainase kanë shkruar disa herë për të, por identiteti i saj, detaje nga jeta dhe mënyra e rekrutimit të saj kanë mbetur të fshehura deri më tani. Edhe pse historia e jetës së një vajze nga Gornji Milanovaci i ngjan një filmi, ajo nuk është aspak një shembull pozitiv i një luftëtareje siç përfaqësohet”.

“Ajo shkonte shpesh në Beograd, edhe pse askush nuk e dinte pse. Mësohet se ajo po qëndronte me një shoqe. Sapo doli nga manastiri, ajo hoqi mantelin dhe u soll krejt ndryshe. Vizitat e saj në Kosovë ishin më të shpeshta, gjithçka ishte e mbuluar me fshehtësi”.

“Pas daljes nga burgu, Danijela ndërpreu kontaktet me familjen dhe miqtë dhe filloi një jetë krejtësisht të re, duke u larguar nga Serbia në nëntor 2014. Ajo shkoi në territorin e Ukrainës lindore, në qytetin Snezhnoye dhe iu bashkua komandës “Oplot”, e cila përfshinte një njësi paraushtarake pro-ruse të quajtur “Regjimenti Hussar Serb”.

Mediat ukrainase raportuan mëngjesin e sotëm se ajo ishte plagosur dhe se vëllezërit e saj e lanë: “Forcat e Armatosura të Ukrainës kapën snajperin më të famshëm rus Bagira. Sipas njërit prej vullnetarëve, Bagira ka 40 pushkë snajper”, të publikuar në faqen e Facebook të Ministrisë së Mbrojtjes, Army Inform.

e-max
e-maxhttp://gazetamax.mk
www.gazetamax.mk

SHPËRNDAJE

TË FUNDIT

Lajme të ngjashme
Lajme

Afrim Gashi: Rritja e shumicës ishte një fiasko e vërtetë

Procesi i rritjes së shumicës, ishte një fiasko e...

Njihuni me Krenarin e super projektit ” Mrena nates”

Ai është artisti i familjes e megjithëse që i...

Shpenzim Beadini: Aktivitetet e fshehta ekonomike përbëjnë një fakt në jetën tonë të përditshme

Vlerësimin për aktivitetet e ekonomisë së fshehtë i konsideroj...