G7 thirrje Kinës t’i bëjë presion Rusisë, vjen reagimi i menjëhershëm nga Kremlini

Date:

Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov, tha sot se vendimet e marra nga G7 në samitin e saj në Japoni kishin për qëllim goditjen jo vetëm të Rusisë, por edhe të Pekinit.about:blank

Lavrov u shpreh se perëndimi po përdor Ukrainën si një mjet për t’i shkaktuar një disfatë strategjike Rusisë.

“Detyra u vendos me zë të lartë dhe haptazi, të mundim Rusinë në fushën e betejës, por jo vetëm kaq, ta eliminojmë atë si një konkurrent gjeopolitik. Shikoni vendimet që u diskutuan në Hiroshima në samitin e G7, dhe që synojnë frenimin e dyfishtë të Rusisë dhe Kinës”, tha Lavrov.

Në një deklaratë të dhënë më parë, G7 bëri me dije se është rënë dakord të forcohen sanksionet kundër Moskës dhe të zvogëlohet ekspozimi ndaj Kinës.

Grupi i liderëve botërorë i kërkoi gjithashtu Kinës që të bëjë presion ndaj Rusisë që të ndalojë agresionin e saj ushtarak dhe të tërheqë menjëherë forcat e saj nga Ukraina.

e-max
e-maxhttp://gazetamax.mk
www.gazetamax.mk

SHPËRNDAJE

TË FUNDIT

Lajme të ngjashme
Lajme

Ringjallja e VMRO-së dhe bashkimi i dy “kryeneqëve”!

Nga Destan JONUZI Ali Ahmeti ende mbanë primatin e të...

Artis Kastrati shqiptari mjaft i respektuar në Festivalin e Cannës mes yjeve

Zemra na bëhet mal kur shohim se si personazhë...

Një Kolanë veprash më shumë se shkencë

Tetë vëllimet e profesor Ismail Ahmedit tashmë kanë zënë vend në...

Ju prezantojmë Celi Uka, një yll në ngjitje i muzikës

Ai jeton dhe vepron në Zvicër, por mësojmë se...