Grubi: Qytetarët nuk do të mbesin pa bukë, vetëm tre tregtarë kanë bojkotuar sot

Date:

Zv/kryeministri i parë, Artan Grubi në emisionin “Intervistë në SHENJA”, ka folur për temën aktuale atë të ngrirje së çmimit të bukës dhe bojkotit nga ana e disa tregtarëve. Ai tha se qytetarët nuk duhet të kenë frikë se do të mbesin pa bukë, ngase, sipas tij, bëhet fjalë vetëm për tre tregtar të mëdhenj dhe të cilët kanë vendosur qytetarët dhe të mos respektojnë ndihmën të cilën po ja japin organet qeveritare me para të taksapaguesve.

“Ne filluam të subvencionojmë rrymën për të gjitha furrat e bukës në mënyrë që çmimi i bukës të mos rritet, dhe përkundrazi në vend që të ulet ajo u rrit dhe kishte një diskprepancë të madhe nga çmimi i bukës në Tetovë, Strugë, Strumicë, nga ai në Shkup”, tha Artan Grubi.

Ai tha se ata që mbajhën monopolin në Shkup, vendosën që ta rrisin çmimin në shumë enorme dhe andaj kemi vendosur që ta ndalojmë subvencionimin dhe ta ngrimë çmimin e bukës.

“Sot e pamë që vetëm këta tre prodhues nuk kanë prodhuar bukë”, tha Grubi.

e-max
e-maxhttp://gazetamax.mk
www.gazetamax.mk

SHPËRNDAJE

TË FUNDIT

Lajme të ngjashme
Lajme

Ringjallja e VMRO-së dhe bashkimi i dy “kryeneqëve”!

Nga Destan JONUZI Ali Ahmeti ende mbanë primatin e të...

Artis Kastrati shqiptari mjaft i respektuar në Festivalin e Cannës mes yjeve

Zemra na bëhet mal kur shohim se si personazhë...

Një Kolanë veprash më shumë se shkencë

Tetë vëllimet e profesor Ismail Ahmedit tashmë kanë zënë vend në...

Ju prezantojmë Celi Uka, një yll në ngjitje i muzikës

Ai jeton dhe vepron në Zvicër, por mësojmë se...