Hapen korridoret humanitare në qytetet e rrethuara nga forcat ruse në Ukrainë

Date:

Një sërë korridoresh humanitare në Ukrainë, përfshirë ato në qytetet e rrethuara Mariupol dhe Zaporizhzhia, janë hapur sot, ka njoftuar zëvendëskryeministrja ukrainase Iryna Vereshchuk.

Ajo shtoi se shpreson që Rusia do të mbajë premtimin për armëpushim. Madje Vereshchuk theksoi se Ukraina planifikon të evakuojë banorët nga disa qyteza dhe fshatra në rajonet e Kievit dhe Sumy, si dhe në disa ku po zhvillohen luftime të ashpra.

“Mendoj se dita do të shkojë mirë, të gjitha korridoret e planifikuara do të hapen dhe Rusia do të përmbush obligimet për të garantuar një armëpushim”, tha ajo në një video të publikuar, ku iu drejtua kombit ukrainas.

Përpjekjet për të siguruar kalim të sigurtë për banorët e Mariupolit vazhdimisht kanë dështuar gjatë kësaj jave, pasi ushtria ruse nuk ka respektuar armëpushimin.

e-max
e-maxhttp://gazetamax.mk
www.gazetamax.mk

SHPËRNDAJE

TË FUNDIT

Lajme të ngjashme
Lajme

Kryetari i Butelit Kostovski nga Luboteni: Çdo banorë i komunës sonë është i barabartë (FOTO)

Kryetari i komunës së Butelit, Darko Kostovski vazhdon me...

“Uragani” Ahmeti do t’i fryjë “të zjarrtit”

SHKRUAN: Ljubisha Nikollovski Përgenjështrim i opinionit është mendimi se të...

Drejtori Halili për vizitë në Jeruzalem, prezantohen arritjet më të fundit teknologjike

Drejtori Festim Halili në vizitë zyrtare në Jeruzalem, ku...

Pse Maqedonia e Veriut e ndryshoi qëndrimin ndaj çështjes së Kosovë- Serbi?

Nëse Maqedonia e Veriut deri para pak vitesh mbante...