Greg Popoviç, trajneri me më shumë fitore në NBA

Date:

Njëri nga trajnerët legjendar të të gjitha kohëve, Greg Popoviç, ka hyrë në historinë e NBA-së si strategu me më shumë fitore në ligën më të fortë në botë, pasi San Antonio Spurs, mposhti Jua Xhazin me rezultat 104-102. Për trajnerit e San Antonios, kjo ishte fitorja e 1,336 në karrierën e tij në NBA, duke kaluar mentorin e tij, Don Nelson, i cili tani ka një fitore më pak.

“Ky nuk është vetëm suksesi im, ky është suksesi i të gjithë njerëzve që kanë punuar ndonjëherë me mua. Basketbolli është një sport ekipor. Gjatë gjithë jetës sime kam qenë i rrethuar nga lojtarë të mrekullueshëm dhe trajnerë të tjerë, me të cilët së bashku kishim mbështetjen e këtij qyteti të mrekullueshëm. Tifozët na mbështetën dhe kjo është arsyeja pse ne të gjithë ndajmë rekordin. Ai nuk është i imi, është i yni”, tha Popoviç.

Popoviçi si trajner ka më shumë fitore se disa skuadra në NBA si: Orlando (1230), Minesota (1041) dhe Toronto (1018). Të gjitha fitoret i ka shënuar në stolin e San Antonios, ku është trajner që nga viti 1996. Gjatë kësaj periudhe arkëtoi edhe 5 tituj në NBA, ndërsa si trajner i SHBA-së, fitoi medaljen e artë në Lojërat Olimpike në Tokio, vitin e kaluar.

Nga trajnerët aktual në NBA, më i afër me rekordin e tij është Dok Rivers, trajneri i Filadelfia-s, i cili ka 1032 fitore, por që mban pozitën e 10-të në renditjen e përgjithshme të trajnerëve.

e-max
e-maxhttp://gazetamax.mk
www.gazetamax.mk

SHPËRNDAJE

TË FUNDIT

Lajme të ngjashme
Lajme

Brend i ri i grimit nga artisti shqiptar Ernesti

Ai është një nga artistët e grimit, ndër më...

Albiona Tasholli një asambleiste shembull, e guximshme dhe aktive

Albiona Tasholli,një asambleiste shembull në Komunën e Lipjanit,nga radhët...

Afrim Gashi: Rritja e shumicës ishte një fiasko e vërtetë

Procesi i rritjes së shumicës, ishte një fiasko e...

Njihuni me Krenarin e super projektit ” Mrena nates”

Ai është artisti i familjes e megjithëse që i...