Humbën nga Maqedonia, lojëtari italian ka një lutje: Mos ofendoni

Date:

Lojëtari italian iu ka bërë një thirrje bashkëkombasve të tij/
Marco Verratti u është lutur tifozëve që të ‘mos ofendojnë’ lojtarët e Italisë që humbën kualifikimin në Kupën e Botës, ‘veçanërisht anëtarët e rinj’ të skuadrës.
Azzurri nuk arriti të kualifikohej në Kupën e Botës 2022 në Katar, duke humbur 1-0 nga Maqedonia e Veriut të enjten në mbrëmje në gjysmëfinalen e play-off-it.
Ata tani do të luajnë një miqësore jashtë vendit me Turqinë, skuadra tjetër që humbi play-off nga Portugalia 3-1, një lojë në të cilën asnjëra nga kombet nuk do të dëshirojë të marrë pjesë.
“Dua të falënderoj të gjithë, stafin, lojtarët dhe të gjithë ata që punojnë me pasion dhe entuziazëm rreth Kombëtares. Fatkeqësisht, në jetë dhe në futboll, jo gjithmonë shkon ashtu siç e kishin planifikuar pritshmëritë, objektivat dhe ëndrrat e tua. Zhgënjimi është i madh, por tashmë kemi treguar se me punë, pasion dhe zemër çdo gjë është e mundur. Pra, në jetë apo në futboll, ashtu si pas një fitoreje të madhe verën e kaluar ose një disfate të madhe, ne duhet të vazhdojmë të luftojmë. Futbolli është pasioni ynë dhe jam i sigurt se do të vazhdojmë të japim gjithçka për të fituar momente më të kënaqshme së bashku”, tha Verratti.
Italia u kurorëzua kampione e Evropës vetëm tetë muaj më parë dhe vendosi një rekord të ri botëror të pamposhtur, por pavarësisht vetëm katër humbjeve në kohën e Roberto Mancinit, tifozët dhe mediat janë kthyer me shpejtësi ndaj Azzurrit.
“Diçka e fundit: nuk mendoj se mënyra më e mirë për t’u marrë me këtë është të fyesh të gjithë, sepse secili prej nesh u përpoq të jepte gjithçka (për fat të keq nuk mjaftoi). Mbi të gjitha, ju lutemi lërini lojtarët më të rinj të qetë (nëse vërtet dëshironi, na fyeni ne djemtë ‘më të vjetër’, sepse ndonjëherë harroni se ne jemi njerëz si ju, njerëz normalë, dhe se edhe ne ndjejmë emocionet më të mëdha në gjërat më të vogla)”, përfundoi Verratti.

e-max
e-maxhttp://gazetamax.mk
www.gazetamax.mk

SHPËRNDAJE

TË FUNDIT

Lajme të ngjashme
Lajme

Toyota po përgatit një veturë më të madhe elektrike

Toyota ka planifikuar të shtojë linjën e automjeteve elektrike...

Suedia synon të bëhet vendi i parë në Evropë “pa duhanpirje”

Suedia, e cila ka shkallën më të ulët të...

Tahiri: Kurti po eksperimenton me vendin, e ka harruar interesin qytetar për dialogun

Shefi i Grupit Parlamentar të AAK-së Besnik Tahiri të...