ITSHKSH do të zgjeroj veprimtarinë shkencore nëpër disa qytete/ Grubi: Edhe një realizim i madh programor

Date:

Instituti për trashëgimi shpirtërore dhe kulturore të Shqiptarëve do të zgjeroj veprimtarinë shkencore dhe kërkimore në disa qytete të Maqedonisë, duke hapur departamente për trashëgiminë kulturore.

Lajmin e ka bërë të ditur zëvendëskryeministri i parë Artan Grubi përmes një njoftimi në rrjetin social Facebook.

Grubi shkruan se ky është realizim i madh programor.

Njoftimi i plotë:

Në mbledhjen e sotme të Qeverisë kaluam informacion të rëndësishëm për realizim të programit tonë zgjedhor.
Instituti për trashëgimi shpirtërore dhe kulturore të Shqiptarëve do të zgjeroj veprimtarinë shkencore dhe
kërkimore në disa qytete, edhe atë:
-Hapja e Departamenteve për kordinim me qendrat rajonale për trashëgimin kulturor,
-Departament i institutit në Kërcovë ‘’Nëna shqiptare’’,
-Departament i institutit “Qiriazi” në Manastir.
Janë siguruar hapësira në komunën e Kërçovës në objektin e ish komunës së Zajazit, në Manastir do të sigurohen hapësira në objektin e Muzeut të Alfabetit.
Edhe një realizim i madh programor!

https://www.facebook.com/ArtanGrubi/posts/764884168334437

e-max
e-maxhttp://gazetamax.mk
www.gazetamax.mk

SHPËRNDAJE

TË FUNDIT

Lajme të ngjashme
Lajme

Ringjallja e VMRO-së dhe bashkimi i dy “kryeneqëve”!

Nga Destan JONUZI Ali Ahmeti ende mbanë primatin e të...

Artis Kastrati shqiptari mjaft i respektuar në Festivalin e Cannës mes yjeve

Zemra na bëhet mal kur shohim se si personazhë...

Një Kolanë veprash më shumë se shkencë

Tetë vëllimet e profesor Ismail Ahmedit tashmë kanë zënë vend në...

Ju prezantojmë Celi Uka, një yll në ngjitje i muzikës

Ai jeton dhe vepron në Zvicër, por mësojmë se...