Kievi në shtetrrethim, dëgjohen një valë shpërthimesh të forta

Date:

Disa shpërthime të forta u dëgjuan në kryeqytetin ukrainas të martën, ndërsa qyteti ishte nën një shtetrrethim 35-orësh.

Një nga shpërthimet ishte aq i fortë sa ndezi alarmet e makinave në qendër të qytetit, dëshmoi një ekip i CNN në Kiev.

Këshilltari i Ministrisë së Brendshme të Ukrainës, Anton Gerashchenko tha se mbrojtja ajrore ukrainase kishte shkatërruar një raketë ruse Tochka-U dhe se mbetjet e predhës kishin rënë në lumin Dniper.

Bombardime dhe të shtëna me armë të vogla mund të dëgjoheshin gjithashtu me ndërprerje gjatë dy orëve të fundit.

Kyiv është aktualisht nën një shtetrrethim të shpallur nga kryetari i bashkisë së qytetit, Vitali Klitschko të hënën. Në një deklaratë në Telegram, Klitschko tha se shtetrrethimi do të fillojë të hënën në orën 20:00 dhe do të zgjasë deri në orën 7:00 të mëngjesit të së mërkurës.

“Dyqanet, farmacitë, pompat e benzinës, institucionet nuk do të punojnë”, tha ai. “Prandaj, u kërkoj të gjithëve të qëndrojnë në shtëpi ose në strehimore – në tingullin e alarmit. Vetëm ata me leje të veçanta do të mund të lëvizin nëpër qytet.”

e-max
e-maxhttp://gazetamax.mk
www.gazetamax.mk

SHPËRNDAJE

TË FUNDIT

Lajme të ngjashme
Lajme

E keni dëgjuar super bashkëpunimim ” Oda në Gyrbet” nga Besim Zeqiri e Muhamet Gashi?

Ata janë artistë të njohur të folkut shqiptar, me...

Njihuni me Bajrush Berisha që solli në Ramazan “Mirësevjen Dashuri”

Ai është vetëm 22 vjeç por që kur ka...

Grubi: Ftoj edhe VMRO-në të kontribuojë në ndërtimin e Maqedonisë europiane

Në fjalimin e tij në foltoren e Kuvendit të...

Flamur Rudi djali nga Prizreni që mendon për atmosferën e shqiptarëve në Gjermani

Ai është një djalosh bukurosh me origjinë nga Prizreni...