Kufiri Llojan- Miratoc, temë kryesore në takimin Osmani- Daçiq

Date:

Përshpejtimi i procesit për hapjen e vendkalimit kufitar Llojan -Miratoc ka qenë temë kryesore e diskutimit sot në takimin e kryediplomatit Bujar Osmani dhe Ministrit të Jashtëm të Serbisë, Ivica Daçiq, në margjinat e Forumit Ballkanik, i cili po mbahet në Budapest të Hungarisë.

Ministri Osmani ka hapur temën e kufirit dhe i ka folur Daçiqit për rëndësinë e hapjes së vendkalimit kufitar, duke theksuar mundësimin e lëvizjes së lirë si një prej qëllimeve kryesore të iniciativës së Open Ballkan. Kjo temë është hap

Kujtojmë, Protokolli për mënyrën e kryerjes së kontrollit kufitar në pikën e përbashkët kufitare Llojan-Miratoc u nënshkrua muajin e kaluar në Beograd. Kjo përbënte hap të rëndësishëm drejt realizimit të këtij projekti, me rëndësi të veçantë për banorët përreth kufirit. Plani nënkupton që puna në terren të nisë në kohën më të shkurtër të mundshme për ngritjen dhe vënien në funksion të vendkalimit kufitar.

e-max
e-maxhttp://gazetamax.mk
www.gazetamax.mk

SHPËRNDAJE

TË FUNDIT

Lajme të ngjashme
Lajme

E keni dëgjuar super bashkëpunimim ” Oda në Gyrbet” nga Besim Zeqiri e Muhamet Gashi?

Ata janë artistë të njohur të folkut shqiptar, me...

Njihuni me Bajrush Berisha që solli në Ramazan “Mirësevjen Dashuri”

Ai është vetëm 22 vjeç por që kur ka...

Grubi: Ftoj edhe VMRO-në të kontribuojë në ndërtimin e Maqedonisë europiane

Në fjalimin e tij në foltoren e Kuvendit të...

Flamur Rudi djali nga Prizreni që mendon për atmosferën e shqiptarëve në Gjermani

Ai është një djalosh bukurosh me origjinë nga Prizreni...