GazetaMax
Lajme

Lajçak: Agresioni rus ka ndryshuar botën, Ballkani Perëndimor duhet të integrohet në BE

Ohër, 16 Qershor – I dërguari special për dialogun Prishtinë-Beograd, Miroslav Lajçak, tha në një intervistë ekskluzive për TV21 se agresioni rus kundër Ukrainës ka ndryshuar botën.

“Agresioni rus kundër Ukrainës ka ndryshuar gjithçka. Ndryshoi botën dhe ndryshoi gjërat që ne i merrnim si të mirëqena, si paqja në Evropë. Është një tragjedi e madhe, por në të njëjtën kohë ka ndihmuar edhe Ballkanin Perëndimor. “Është bërë shumë e qartë se Ballkani Perëndimor nuk duhet të mbetet i varur midis dy realiteteve,” tha Lajçak.

Ai shtoi se është bërë e qartë se duhet të përshpejtojnë dhe përfundojnë integrimin e Ballkanit Perëndimor.

“Do të thotë t’u japësh anëtarësim të plotë vendeve të Ballkanit Perëndimor. Lufta në Ukrainë përsëri politizoi procesin e zgjerimit dhe krijoi një shtysë të re. Tani është përgjegjësia jonë, dhe kam parasysh BE-në dhe rajonin, ta kthejmë këtë impuls në realitet. Ai nuk do të kthehet vetëm. Duhet të ndryshojmë situatën. “Për sa i përket të ardhmes së Evropës, nuk ka dyshim se e ardhmja e Evropës është Evropa me gjashtë vendet e Ballkanit Perëndimor si anëtarë të BE-së”, shtoi Lajçak.

Related posts

Baza ajrore e Shqipërisë do të bëhet bazë taktike e NATO-s

e-max

Vazhdon kërkimi i të riut nga Kumanova që ra me Golf 4 në lumin Vardar

e-max

Rrëfimi skandaloz i Llatas-it, Grubi: Dënoj ashpër fjalorin denigrues

e-max

Leave a Comment