GazetaMax
LIFESTYLE

Misri, një burim mineralesh dhe antioksiduesish

Misri, një produkt me shumë vlera që mund ta përdorni në gjitha vaktet e ditës suaj, pasi ka një përmbajtje të lartë në karbohidrate dhe shumë fibra, njësoj si buka ose ndryshe si gruri.

Shikoni se sa shumë vlera përmban1) Është një burim i pasur i vitaminave A, B, E, thiamine dhe niasin, acid pantotenik dhe është burim shumë i mirë i mikroelementeve dhe ka një përmbajtje shumë të lartë në fibra!

2) Misri gjithashtu siguron një pjesë të madhe të vlerave ditore në acid folik, një vitaminë shumë e rëndësishme që luan një rol të rëndësishëm në zhvillimin e duhur të fetusit në shtatzëninë përgjatë tremujorit të parë.

3) Gjithashtu misri përmban një vlerë shumë të lartë antioksiduesish duke ndihmuar-në sëmundjet tumorale– në parandalimin e Alzheimer,– ndihmon në uljen e inflamacionit (edeme)– dhe përmban Beta-Criptoksanthin, një substancë që hynë në familjen e karotenoideve dhe është një antioksidues shumë i fuqishëm, i cili na mbron nga tumori i mushkërive, por jo vetëm– përmban lutein dhe zeaksanthin, dy substanca që mbrojnë syrin nga degjenerimi makular, shkaku kryesor i humbjes së vizionit tek të moshuarit.

Related posts

Inaugurohet Mozaiku “Shqipëria”, restaurimin u bë me mbështetjen e BE

e-max

Juxhin Mitrollari, njihuni me djaloshin që njerëzve ju kthen shpresën

e-max

Rrusha ia sheh hajrin famës, fytyra e saj shndërrohet nga ndërhyrjet

e-max

Leave a Comment