NATO do të zbarkojë me 4 batalione shtesë në lindje të Evropës

Date:

NATO do të zbarkojë në disa vende të Evropës.
Ambasadorja e ShBA-së në NATO, Julie Smith, tha sot se liderët e NATO-s do të aprovojnë zbarkimin e katër batalioneve shtesë të ushtarëve të Aleancës Veri Atlantike në kufijtë lindorë të Evropës.
Këto batalione do të vendosen në Hungari, Rumani, Bullgari dhe Sllovaki, shkruan CNN, transmeton Gazeta Express.
Duke folur në një ngjarje të Këshillit të Atlantikut, ambasadorja Smith tha se detajet do të bëhen të ditura nesër pas Samitit të NATO-s.
Ne do të na duhet të bëjmë një sërë vlerësimesh të vazhdueshme në lidhje me qëndrimin tonë të forcës që do të na marrë javë e muaj në të ardhmen,” tha ajo, duke shtuar se “është ende një pyetje e hapur” se si aleanca do ta trajtojë marrëveshjen e bashkëpunimit NATO-Rusi. për të cilin aleatët e NATO-s besojnë se Rusia është “duke e shkelur qartë atë” –
“Të gjitha opsionet janë në tavolinë”, duke përfshirë bazën e përhershme, tha ajo.

e-max
e-maxhttp://gazetamax.mk
www.gazetamax.mk

SHPËRNDAJE

TË FUNDIT

Lajme të ngjashme
Lajme

E keni dëgjuar super bashkëpunimim ” Oda në Gyrbet” nga Besim Zeqiri e Muhamet Gashi?

Ata janë artistë të njohur të folkut shqiptar, me...

Njihuni me Bajrush Berisha që solli në Ramazan “Mirësevjen Dashuri”

Ai është vetëm 22 vjeç por që kur ka...

Grubi: Ftoj edhe VMRO-në të kontribuojë në ndërtimin e Maqedonisë europiane

Në fjalimin e tij në foltoren e Kuvendit të...

Flamur Rudi djali nga Prizreni që mendon për atmosferën e shqiptarëve në Gjermani

Ai është një djalosh bukurosh me origjinë nga Prizreni...