Pendarovski: Maqedonia e vetme nuk mund të detektojë dronin dhe ta rrëzojë, hapësira jonë qiellore ruhet nga vende tjera

Date:

Rrëzimi i dronit nga Ukraina në Kroaci po hetohet nga Aleanca e NATO-s, përveç atij kriminal që po kryhet në Kroaci, tha presidenti Stevo Pendarovski.

“Është e padiskutueshme që anija kozmike ka ardhur nga Ukraina, por nuk e dimë se kush e ka gjuajtur saktësisht, duke qenë se për momentin nuk e dimë se kush është mjeshtri në Ukrainë. NATO është shumë e kujdesshme që të mos hyjë në këtë konflikt që të mos përballet me një konflikt me Rusinë.

Ai thotë se droni i sotëm është më i vogël se avionët e vegjël, ka pak reflektim radar dhe fluturon ulët. Maqedonia ka sisteme, por ato nuk mjaftojnë, dhe qiellin tonë e ofrojnë shtete të tjera që kanë sisteme më të mira”, tha Pendarovski.

“Maqedonia e vetme nuk mund ta zbulojë një dron të tillë dhe ne nuk mund ta rrëzojmë me kohë, por në konflikte të tilla ku një shtet i madh sulmon edhe një territor të madh si Ukraina, janë të mundshme raste të qëllimshme dhe të paqëllimshme”, tha presidenti Pendarovski.

e-max
e-maxhttp://gazetamax.mk
www.gazetamax.mk

SHPËRNDAJE

TË FUNDIT

Lajme të ngjashme
Lajme

Brend i ri i grimit nga artisti shqiptar Ernesti

Ai është një nga artistët e grimit, ndër më...

Albiona Tasholli një asambleiste shembull, e guximshme dhe aktive

Albiona Tasholli,një asambleiste shembull në Komunën e Lipjanit,nga radhët...

Afrim Gashi: Rritja e shumicës ishte një fiasko e vërtetë

Procesi i rritjes së shumicës, ishte një fiasko e...

Njihuni me Krenarin e super projektit ” Mrena nates”

Ai është artisti i familjes e megjithëse që i...