Putin president i ‘përjetshëm’! Si e ka mbajtur dhe do të mbajë pozicionin e tij përgjithmonë?

Date:

Ndërsa lufta në Ukrainë po vazhdon, të shumtë janë ata që pyesin se si është e mundur që Vladimir Putin mban pozicionin e tij presidencial në Rusi për kaq shumë vite. Presidenti rus ka qenë në pushtet që nga viti 2000, por si është e mundur kjo?

Putini filloi karrierën e tij duke punuar si oficer i inteligjencës së huaj në KGB për 16 vjet përpara se të jepte dorëheqjen në 1991 për të ndjekur një karrierë në politikë. Nën Boris Yeltsin, i cili ishte president i Rusisë nga viti 1991 deri në 1999, Putin shërbeu si drejtor i Shërbimit Federal të Sigurisë (FSB) dhe sekretar i Këshillit të Sigurimit.

Ai u ngrit në gradën e kryeministrit në vitin 1999, përpara se të bëhej president kur Jelcin dha dorëheqjen. Në vitin 2000, Putin fitoi zgjedhjet e tij të para presidenciale. Gjatë mandatit të tij të parë, ekonomia e Rusisë u rrit jashtëzakonisht falë rritjes së çmimeve të naftës dhe gazit, duke inkurajuar rimëkëmbjen nga depresioni post-komunist.

Kjo e bëri atë një udhëheqës popullor, duke çuar në rizgjedhjen e tij në 2004. Megjithatë, presidentët rusë ishin të kufizuar në dy mandate në pushtet, kështu që Putini u detyrua të kthehej në postin e tij të mëparshëm të kryeministrit në vitin 2008.

Rusia mbajti zgjedhjet e radhës në vitin 2012, ku Putin u zgjodh sërish president, megjithëse zgjedhjet nuk kaluan pa akuza për mashtrim. Që atëherë, Putin ka mbajtur pozicionin e tij si president i Rusisë, pasi ai u rizgjodh përsëri në 2018.

Pas një referendumi në vitin 2021, një ligj u ndryshua duke e lejuar atë të kandidojë për president edhe dy herë të tjera. Pra, Putin do të bëhet “president i përjetshëm”, pasi ai do të jetë 86 vjeç deri në fund të mandatit të tij të gjashtë, në 2036. Përsëri, referendumi mendohet se është produkt i mashtrimit elektoral. Rusia tani konsiderohet një shtet autoritar për një sërë arsyesh, duke përfshirë “shtypjen” e kundërshtarëve politikë, mediat e tyre kontrollohen nga shteti dhe sistemet e tyre të votimit në dukje janë të manipuluara.

Prandaj, Putini duket se ka “kontroll të plotë”, duke e bërë jashtëzakonisht të vështirë mundësinë e largimit të tij, veçanërisht duke pasur parasysh se ai ka aleatë të ngushtë në të gjitha “cepat” e qeverisë që janë vendosur qëllimisht për të ruajtur pozicionin e tij. Kështu, shanset që Putini të largohet nga presidenca ruse janë jashtëzakonisht të vogla.

e-max
e-maxhttp://gazetamax.mk
www.gazetamax.mk

SHPËRNDAJE

TË FUNDIT

Lajme të ngjashme
Lajme

Dashuri dhe festë për të voglin e yllit Liza

Dihet tashmë se ajo është një yll i muzikës...

Banorët e Rekës të zemëruar: Prerje masive e drunjëve, asnjë investim

Përkundër faktit se në Parqet Nacionale me ligj është...

Klinika Universitare Reumatologjike pjesëmarrëse në Kongresin Reumatologjik EULAR 2023 në Milano

Klinika Universitare Reumatologjike me stafin e saj merr pjesë...