GazetaMax
Lajme

Regjistrohen 53 raste me Covid-19 dhe 94 pacientë të shëruar

Shkup, 7 qershor – Sipas të dhënave të Institutit të Shëndetit Publik, gjatë 24 orëve të fundit janë bërë 1.185 teste, ndërsa janë regjistruar 53 raste të reja me Kovid-19 dhe 94 pacientë të shëruar. Nga numri i përgjithshëm i rasteve pozitive (53), janë regjistruar nëntë riinfeksione.

Gjatë 24 orëve të kaluara nuk janë regjistruar persona të vdekur. Sipas regjistrit të personave të vdekur me diagnozë Kovid-19 nga “Termini Im” janë regjistruar dy persona të vdekur nga Shkupi (53) dhe Ohri (78), të vdekur në spital. Personat e regjistruar kanë vdekur në periudhën prej 03-08.05.2022, njoftoi Ministria e Shëndetësisë.

Nga 53 të saposëmurët nga Shkupi janë 38, Manastiri – 6, Kumanova – 2, Tetova, Ohri, Shtipi, Strumica, Kërçova, Berova dhe Vinica – nga 1.

Nga 94 pacientët e shëruar nga Shkupi janë 63, Ohri – 7, Manastiri – 5, Velesi, Koçani dhe Berova – 3, Kumanova dhe Negotino – 2, Prilepi, Tetova, Shtipi, Struga, Sveti Nikolla dhe Dibra – nga 1.

Janë kryer 1.185 analiza përmes: ISHP-151, QSHP Shkup-30, QSHP Manastir-14, QSHP Prilep-6, QSHP Tetovë-14, QSHP Kumanovë-18, Klinika për Sëmundje Infektive dhe Gjendje Febrile-0, Mjekësia Ligjore-0, spitali laboratorik Kozle-6, KU Pulmologjia me alergologji-0, SPQ 8 Shtatori -8, Instituti i Mikrobiologjisë-65, Zhan Mitrev (Filipi i dytë) -29, Avicena-23, Biotek-68, Sistina-35, laboratori Laor -10 , Sinlab-7, Remedika-15, Fertiliti-14, Genea-9, Nikob Lab-96, VFV Medical-12, Eli MedicaPlus-12, Royal Medica-0, Spectra-MM-3, Rapid Lab-6, Zhan Mitrev Strumica-2, Nova Lab Diagnostics-0, Ramus-1, ISHP dhe ISHP (test i shpejtë) – gjithsej 539.

Deri më tani në vend janë kryer gjithsej 2.061.739 testime të KOVID-19. Numri i përgjithshëm i personave të diagnostikuar me KOVID në vend që nga fillimi i epidemisë është 312.345, numri i të shëruarve është 302.602, numri i të vdekurve është 9.311 dhe numri i rasteve aktive është 432.

Shpërndarja nëpër qytete është si në vijim:

Shkup 147196, Aktiv 285
Kumanovë 16679, Aktiv 5
Manastir 15693, Aktiv 40
Prilep 14219, Aktiv 7
Tetovë 13483, Aktiv 6
Kavadar 10694, Aktiv 10
Veles 9799, Aktiv 7
Gostivar 9610, Aktiv 5
Ohër 8935, Aktiv 22
Shtip 8078, Aktiv 13
Strumicë 8077, Aktiv 4
Kërçovë 5653, Aktiv 3
Koçan 5096, Aktiv 2
Strugë 4728, Aktiv 0
Gjevgjeli 4423, Aktiv 1
Negotinë 3698, Aktiv 6
Resnjë 2751, Aktiv 1
Sveti Nikollë 2635, Aktiv 1
Radovish 2531, Aktiv 0
Kriva Pallankë 2418, Aktiv 0
Dellçevë 1986, Aktiv 1
Berovë 1692, Aktiv 7
Dibër 1678, Aktiv 1
Vallandovë 1488, Aktiv 0
Vinicë 1395, Aktiv 3
Probishtip 1267, Aktiv 0
Bogdanc 1021, Aktiv 0
Kratovë 966, Aktiv 0
Krushevë 930, Aktiv 1
Demir Hisar 836, Aktiv 0
Makedonski Brod 739, Aktiv 1
Demir Kapij 593, Aktiv 0
Makedonska Kamenica 525, Aktiv 0
Pehçevë 486, Aktiv 0
Dojran 347, Aktiv 0.

Related posts

Skiliftet nuk punojnë, skijuesit ia mësyjnë malit në këmbë në Kodrën e Diellit

e-max

Takim Francë – Ballkan për kontributin e autoriteteve lokale në procesin e integrimeve evropiane

e-max

Trajanovi do të kërkojë zgjedhje të parakohshme dhe Qeveri me të gjitha partitë politike

e-max

Leave a Comment