GazetaMax
Lajme

“Rrëfime të frikshme” vijnë në OKB nga Mariupoli i rrethuar

Kievi ka akuzuar forcat ruse për pengimin e përpjekjeve për të evakuuar dhjetëra mijëra banorë të arrestuar në Mariupol, një qytet i rrethuar në Ukrainën juglindore. Një zyrtar i Kombeve të Bashkuara (OKB) tha se “histori të frikshme” kanë ardhur nga atje që nga fillimi i luftës në Ukrainë 27 ditë më parë.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha gjithashtu se 100 mijë njerëz jetojnë në Mariupol, të rrethuar në kushte ç’njerëzore, pa ushqim, ujë dhe ilaçe. Ai akuzoi forcat ruse për pengimin e përpjekjeve për të evakuuar civilët nga qyteti.

Irina Vereshchuk, zëvendëskryeministrja e Ukrainës, konfirmoi gjithashtu se të paktën 100 mijë civilë duan të largohen nga Mariupol, por nuk mundën ta bënin këtë për shkak të mungesës së korridoreve të sigurta.

Ajo shtoi se bombardimet e forcave ruse gjithashtu penguan ekipet e shpëtimit të arrinin në teatrin ku u strehuan qindra civilë, të cilët u bombarduan në Mariupol nga rusët, javën e kaluar.

Vereshchuk theksoi se përpjekjet janë fokusuar aktualisht në evakuimin e civilëve nga Mariupol dhe se nuk është arritur asnjë marrëveshje me rusët për korridoret e reja.

Ajo u dërgoi një thirrje të re autoriteteve të Moskës në televizionin ukrainas për të lejuar dërgimin e ndihmave humanitare në qytet dhe për të lejuar civilët të largohen nga qyteti.

Ministria e Mbrojtjes e Rusisë tha pak ditë më parë se forcat ruse do të siguronin një dalje të sigurt nga Mariupol dhe do të shpëtonin jetën e të gjithë atyre që do të dorëzonin armët, ndërsa këshilli i qytetit tha se bombardimet ruse e kthyen qytetin në “hir”.

Kontrolli rus i Mariupolit, i cili ka pamje nga deti Azov, do t’i lejojë Rusisë të lidhë zonat e kontrolluara nga separatistët pro-rusë në lindje me Krimenë, një gadishull që Moska e aneksoi në 2014.

Pa ushqim dhe ujë

Që kur lufta ruse kundër Ukrainës hyri në ditën e saj të 28-të, burime nga organizatat e të drejtave të njeriut besojnë se mijëra njerëz në Mariupol ndoshta kanë mbetur të bllokuar në ndërtesa pa ushqim, ujë, energji elektrike apo ngrohje.

Në këtë kontekst, Antonio Vitorino, drejtor i përgjithshëm i Organizatës Ndërkombëtare për Migracionin (IOM), tha se “shkalla e vuajtjes njerëzore dhe zhvendosja e detyruar për shkak të luftës tejkalon shumë skenarin e rastit më të keq të pritur”.

Zëdhënësi i IOM-it, Paul Dillon thotë se histori të tmerrshme po vijnë nga Mariupol dhe qytete të tjera në Ukrainë.

Dillon shtoi se 6.5 milionë njerëz u zhvendosën si rezultat i luftës ruse kundër Ukrainës.

Ai theksoi se IOM, së bashku me partnerët ndërkombëtarë, po punon për adresimin e çështjeve humanitare në mënyrë që t’u ofrohet ndihmë njerëzve që kanë më shumë nevojë. Ne kemi regjistruar shpërnguljen e 1.5 milionë njerëzve për shkak të luftës dhe po punojmë për të siguruar ilaçe dhe batanije për personat e zhvendosur dhe refugjatët në koordinim me qeverinë dhe partnerët tanë lokalë.”

Zëdhënësi i Ministrisë së Punëve të Jashtme të Ukrainës, Oleg Nikolenko, tha se 300 mijë qytetarë në qytetin Kherson, në jug të Ukrainës, po përballen me një katastrofë humanitare për shkak të bllokadës së vendosur nga ushtria ruse.

“Furnizimet me ushqime dhe medikamente pothuajse janë paralizuar. Megjithatë, Rusia refuzon të hapë korridoret humanitare për evakuimin e civilëve”, shkroi ai në Twitter.

Related posts

Haliti: Është koha për zbatimin e reformave të cilat deri më tani nuk janë bërë

Gazetamax.mk

LSM ende në pritje të ftesës nga Qeveria për të diskutuar rritjen e pagave

Gazetamax.mk

Analizë: Maqedonia ndër më e varfëra/ Vështirë me dimrin, vështirë me rrymën, vështirë me jetën,…

Gazetamax.mk