Rusia kufizon qasjen në Instagram, kërkon që Meta të emërohet “organizatë ekstremiste”

Date:

Rusia tani ka konfirmuar se do të kufizojë qasjen në rrjetin social, Instagram.

Kjo vjen pasi kompania mëmë e këtij rrjeti social, Meta, ndryshoi rregullat e saj në disa vende për të lejuar shprehjen e ndjenjave të ashpra ndaj forcave ruse, por jo edhe ndaj civilëve rusë.

Prokurorët i kanë kërkuar një gjykate ruse që të kategorizojë organizatën amë të Facebook-ut, Meta Platforms, si një “organizatë ekstremiste”, raportoi Interfax të premten.

Më herët, Kremlini ka thënë se Rusia do t’u japë fund aktiviteteve të kompanisë Meta nëse janë të vërteta raportet se përdoruesve të Facebook-ut do t’iu lejohet të bëjnë thirrje për dhunë kundër rusëve.

Ata i janë referuar një raporti nga Reutersi më 10 mars që thoshte se Meta do të lejojë përdoruesit e Facebook-ut dhe Instagram-it në disa vende të bëjnë thirrje për dhunë kundër rusëve dhe ushtarëve rusë pasi Moska pushtoi Ukrainën.

Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov, u tha gazetarëve më 11 mars se Moska do të marrë “masa vendimtare” nëse raporti është i vërtetë.

“Ne nuk duam të besojmë raportin e Reuters-it, është shumë e vështirë të besohet,” tha ai.

e-max
e-maxhttp://gazetamax.mk
www.gazetamax.mk

SHPËRNDAJE

TË FUNDIT

Lajme të ngjashme
Lajme

Brend i ri i grimit nga artisti shqiptar Ernesti

Ai është një nga artistët e grimit, ndër më...

Albiona Tasholli një asambleiste shembull, e guximshme dhe aktive

Albiona Tasholli,një asambleiste shembull në Komunën e Lipjanit,nga radhët...

Afrim Gashi: Rritja e shumicës ishte një fiasko e vërtetë

Procesi i rritjes së shumicës, ishte një fiasko e...

Njihuni me Krenarin e super projektit ” Mrena nates”

Ai është artisti i familjes e megjithëse që i...