GazetaMax
Lajme

Shtohen sulmet ndaj stafit shëndetësor në Kosovë

Punëtorët shëndetësorë po vazhdojnë të sulmohen në vendin e punës.
Vetëm gjatë një jave u raportuan dy raste të sulmeve fizike ndaj personelit shëndetësor, organet e drejtësisë i neglizhojnë rastet e tilla.
Janë në krye të detyrës gjithë kohën. Madje edhe në periudhat më të vështira, vazhdojnë të jenë në vijën e parë të frontit.
Mirëpo përveç problemeve që profesioni i mantel bardhëve ka, këta të fundit po përballen edhe me diçka tjetër.
Vetëm në javën e fundit pacientët sulmuan fizikisht mjekët. Me shume shqetësim këtë po e sheh edhe kryetari i Odës së Mjekëve, Pleurat Sejdiu. Sejdiu pohon që neglizhenca e organeve të drejtësisë po bëjnë që raste të tilla të shpeshtohen.
E se cilat janë dënimet që mund të vijnë nga sulmet fizike kundrejt personelit shëndetësorë, ben me dije avokati Anton Nrecaj.
E avokati po ashtu nënvizon seriozitetin me te madh ne trajtim te këtyre rasteve qe duhet ta kenë organet e drejtësisë.
Ndërkohë të hënën në komunën e Skenderajt, personeli i QKMF-së kanë protestuar për shkak të këtyre kanosjeve.

Related posts

Vendet e QUINT-it për mos lejimin e zgjedhjeve të Serbisë: Jemi të zhgënjyer me Qeverinë

e-max

Me LSDM-në apo BDI-në bënë marrëveshje? Ibrahimi: Me Zaevin

e-max

Trajanovi do të kërkojë zgjedhje të parakohshme dhe Qeveri me të gjitha partitë politike

e-max