GazetaMax
BALLINA

Si 77 vjeçar tërhiqet nga politika, Tito Petkovski: Mjaft ishte

Mjaft, nëse është për mirë. Mendoj se partisë i duhet energji e re dhe njerëz që do të mund të komunikojnë me shumë më tepër motivim për ta përfaqësuar PRSD-në, tha Petkovski.

Nënkryetari i partisë Goran Misovski dhe sekretari organizativ Kristijan Trajkovski po hyjnë në garë për liderin e ri të Partisë së Re Socialdemokrate, pasi Tito Petkovski njoftoi dorëheqjen nga posti i kryetarit të partisë, konfirmoi kandidatët për “fronin” e lirë. Se cili prej tyre do të drejtojë partinë do të dihet në kongresin e pestë të partisë të planifikuar për më 4 qershor.

Përveç funksioneve partiake, Misovski është nënkryetar aktual i Kuvendit, ndërsa Trajkovski është drejtor i SHA për menaxhim me objekte banesore dhe afariste. Pritet që ato të propozohen nga organizatat komunale, nëse jo, atëherë mund të kandidojnë, siç e parasheh Statuti i partisë.

– Mjaft, nëse është për ajër. Në mbledhje njoftova se do të jap dorëheqjen si kryetar partie. Mendoj se partia ka nevojë për energji të reja dhe njerëz që do të mund të komunikojnë me shumë më tepër motivim për ta përfaqësuar PRSD-në – tha Petkovski, i cili ka qenë në krye të partisë për 17 vjet.
Përveç kryetarit të partisë, në kongres do të zgjidhen edhe anëtarë të këshillit qendror dhe mbikëqyrës, si dhe tre nënkryetarë dhe sekretarë.

Degët komunale që nga java e ardhshme pritet të dalin me kandidatura, pas së cilës edhe zyrtarisht do të fillojë gara për lidership.

– Është hapur procedura për propozimin e kandidatëve për kryetar partie dhe delegatët në kongresin e pestë. Pres që organizatat komunale të më propozojnë për kryetar, edhe pse Statuti ofron mundësi për vetëkandidim – thotë Trajkovski.
Petkovski, pas shumë vitesh anëtarësim në LSDM, themeloi PRSD-në në vitin 2005 dhe që atëherë është në krye të partisë. PRSD në zgjedhjet e vitit 2006 ishte vendimtare për formimin e qeverisë së Nikolla Gruevskit, por pas dy vitesh në zgjedhjet e parakohshme parlamentare prishën miqësinë me VMRO-DPMNE-në dhe që atëherë vepruan në opozitë deri në zgjedhjet e vitit 2016 kur pas protestave masive dhe në pushtet vjen “Revolucioni Shumëngjyrësh” në koalicion me LSDM-në. Petkovski ishte deputet në të gjitha legjislaturat zgjedhore parlamentare që nga shpallja e pavarësisë së Maqedonisë në vitin 2014, pasi nuk pranoi të ishte në listën e deputetëve pas “Të hënës së zezë” më 24 dhjetor 2012.

Petkovski ishte nënkryetar i Kuvendit në përbërjen e parë parlamentare, ndërsa nga 6 mars 1996 deri në zgjedhjet e treta parlamentare të vitit 1998 dhe kryetar i Kuvendit. Në vitin 1999 ishte kandidat për president të vendit, në raundin e dytë hyri me një numër të madh të votave, por megjithatë kandidati i VMRO-DPMNE-së, Boris Trajkovski fitoi zgjedhjet.

Related posts

Kallajxhiev: Gjykata ka të drejtë në rastin M-NAV, Prokuroria ka gabuar!

e-max

Zaev nga Athina: Arritëm marrëveshje në momentin kur askush nuk e priste

e-max

Menaxhim i mirë në Qendrën Sociale-Shkup, drejtori Baftiju publikon të dhënat mbi lëndët e punuara

e-max