Si reflekton besimi i Borell ndaj diplomacisë së Bujar Osmanit

Date:

Diplomacia e Maqedonisë së Veriut me Ministrin Bujar Osmani ka marrë rol protagonisti, dhe kjo shihet qartë gjatë aktiviteteve të kryediplomatit, si në aspektin bilateral ashtu edhe në aspektin multilateral.

Sot, në takimin joformal të Ministrave të Punëve të Jashtme të vendeve anëtare të Bashkimit Evropian dhe të vendeve të Ballkanit Perëndimor në kuadër të Këshillit të Punëve të Jashtme, me të cilin kryeson Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Punë të Jashtme dhe Politikë të Sigurisë, Zhosep Borrell, shihet një afërsi e këtij të fundit me ministrin Osmani.

Përveç se me Borell, Osmani shihet mjaft i afërt edhe me kryediplomaten gjermane Baerbok dhe me austriakun Shallenberg.

e-max
e-maxhttp://gazetamax.mk
www.gazetamax.mk

SHPËRNDAJE

TË FUNDIT

Lajme të ngjashme
Lajme

Ringjallja e VMRO-së dhe bashkimi i dy “kryeneqëve”!

Nga Destan JONUZI Ali Ahmeti ende mbanë primatin e të...

Artis Kastrati shqiptari mjaft i respektuar në Festivalin e Cannës mes yjeve

Zemra na bëhet mal kur shohim se si personazhë...

Një Kolanë veprash më shumë se shkencë

Tetë vëllimet e profesor Ismail Ahmedit tashmë kanë zënë vend në...

Ju prezantojmë Celi Uka, një yll në ngjitje i muzikës

Ai jeton dhe vepron në Zvicër, por mësojmë se...